Çiftlerin beraber planlayarak sahip oldukları bebekler için hamilelik sürecinde, kadınlar kadar erkeklere de görevler düşmektedir. Kadınlar tek başlarına hamile kalamadıklarından, öncelikle bu durumun erkekler tarafından kabul edilmesi ve buna göre bir davranış biçimi takınması gerektiği belirtilmelidir.

Eğer planlı bir hamilelik değil de ani bir hamilelik yaşanıyorsa ve erkekler bu duruma hazır olmayabilirler. Bu durumda eşleri ile birlikte en sağlıklı kararlar alınmalıdır. Bazı erkeklerde  hamilelik ilerlediğinde tamamen kabullenme yaşayabilir.

Kabullenme gibi bir durum söz konusu değilse de, kadınların düşünceleri de dikkate alınmalı ve ortak bir karara varılmalıdır.

Hamilelik sürecinde eşlerin rolü her anlamda önemlidir. Kadınların hamilelik dönemlerinde istirahat etmesi gerekebilir ve bu nedenle evdeki işlerle ilgilenemeyebilir.

Eşlerin kesinlikle saygı duyması gerektiği konuların başında bu durum yer almaktadır. Neticede hamile kadınların özellikle istirahat önerilmiş kadınların ev işlerini yapması beklenemez.

Eşlerinde beklememesi ve gerekirse kendisinin yapmasının yanlış olmadığı bilinmelidir.

Hamilelik döneminde kadınların strese girmesi oldukça kolaydır ve en ufak durumlarda farklı tepkiler verebilirler. Erkekler de bu nedenle yıllardır tanıdıkları kadınların değişmiş olabileceğine ihtimal vererek farklı şekilde davranış göstermeye başlayabilirler.

Eğer hamilelik süreci boyunca hem birlikte hem de ayrı ayrı terapi görülürse bu durumun hiçbir şekilde yaşanmayacağı ve stres faktörünün hamilelik sürecinde tamamen yok edildiği görülebilir.