Hamilelik sırasında temizlik yapmak kadınların akıllarında en çok soru işareti yaratan konulardan biridir. Özellikle bu konuda risk altında olmamak için temizliğin nasıl yapılacağı, hangi temizlik ürünlerinin kullanılması gerektiği gibi konular titizlikle seçilerek temizliğe başlanmalıdır.

Doktorunuza Danışın

Kullanmanız gereken temizlik ürünleri ve teknikleri hakkında doğrudan doktorunuza danışabilirsiniz. Özellikle çevresel faktörler ve kişinin bünyesine bağlı olarak, bazı temizlik ürünleri daha hassas sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bazı Temizleyicilerden Uzak Durun

Hamilelik sırasında mutlaka uzak durmanız gereken bazı temizlik ürünleri vardır. Fırın temizlik ürünleri, böcek ilaçları, evde kuru temizleme ürünleri bunların arasında bulunur. Bu ürünleri kullanmak yerine bunlara alternatif olacak yöntemler üzerinde karar kılabilirsiniz. Özellikle doğal yöntemleri denemeniz bu konuda daha mantıklı bir seçim olacaktır.

Temizlik Ürünlerini Karıştırmayın

Temizlik ürünleri kimyasal içerdiğinden dolayı bu ürünlerin karıştırılması kesinlikle önerilmez. Zira ortaya çıkacak olan reaksiyonun tam olarak ne olacağını bilemezsiniz. Öte yandan bu durum oldukça tehlikeli olan bazı konuları da peşinde getirebilir.

Ortamın İyi Havalandırılmasına Dikkat Edin

Temizleyici maddelerin keskin kokularıyla uğraşmak oldukça zorlu olduğundan, bu durumu biraz daha hafifletebilmek için ortamı iyi bir şekilde havalandırmayı tercih edebilirsiniz. Özellikle bu durum bulantının önüne geçerken, daha rahat bir şekilde nefes alıp vermenize olanak sağlar. Bunlara dikkat edildiği sürece hamilelerin temizlik yapması herhangi bir soruna sebep olmayacaktır.