İş hayatı zor ve oldukça streslidir. Üstüne üstlük hamile bir çalışan olmak pek çok kişi için ayrı bir stres taşır. Zira eğitim, tecrübe ve başarının yanı sıra kişisel bakım ve giyim de iş dünyasının olmazsa olmazları arasındadır. Bu sebeple kuralcı bir iş yaşamı içerisinde hamile olmak ve alışılageldiğiniz şıklığınızı korumak zor görünebilir. Çünkü gün be gün değişen vücut hatlarının ve alınan kiloların kıyafet konusunda sıkıntı yarattığı bilinen bir gerçektir.

Oysa ki geçmişten günümüze her şeyde olduğu gibi hamile kıyafetleri de zamanla tek tip, forma dizaynındaki sıkıcı modellerin dışına çıkarak, daha modern ve daha kullanılışlı hale getirilmiştir. Modacıların hamile kıyafetleri üzerindeki başarılı çalışmaları kadınların iş hayatı içerisinde de zorlanmadan şık olabilmelerine olanak sağlamaktadır.

Ancak hamileyseniz şık olduğunuz kadar rahatlığınızı da düşünmek zorundasınız. Zira dar ve ya uygun olmayan kıyafetleri giymek, hem fiziksel hem de ruhsal açıdan rahatsız olmanıza sebep olacaktır. Yeni modayı düşünürsek; her bedene ve her tarza uygun hamile kıyafetleri bulabilir, ufak tüyolarla hamileyken bile şık olabilirsiniz.

  • Örneğin uzun boylu iseniz geniş kesimli bol paça hamile pantolonlarını vücuda oturan ancak rahat üstlerle tamamlayabilirsiniz.
  • Kısa boylu olanlar tayt formunda vücuda yapışan veya kumaştan yapılan kaprileri tercih edebilirler.
  • Özellikle beli lastikli formda dikilen kumaş pantolonları ve ya etekleri üzerine giyebileceğiniz şık bluzlarla kombinleyebilir, rahatsızlık vermeyecek kumaşlardan üretilen elbiseleri giyebilirsiniz. Ayrıca bu koyu renkte seçeceğiniz mini elbiseleri aksesuarlarla tamamlayabilirseniz ofis ortamından sonra katılabileceğiniz davetler için de uygun olabilir.
  • Ancak tek parça hazırlanmış kalın elbiseler yerine her zaman ikili olarak tercih edeceğiniz kıyafetlerin hamilelikte hormon değişikliklerinden kaynaklanan terlemelere karşı yaşayabileceğiniz sıkıntıların önüne geçeceğini unutmamanız gerekmektedir.
  • Ofis ortamı sıcak veya soğuk olabilir. Isı düzeyine göre üzerinizden çabuk çıkarıp giyebileceğiniz giysileri kullanmak akıllıca bir seçim olacaktır. Boğazlı kazaklar yerine boynu açık kazakları fularlarla kapatmayı tercih ederek ofisin ısı düzeyine göre önlem alabilirsiniz.
  • Yazın pamuklu ince, kışın triko tarzı hırkalar da işinizi görebilir.
  • Hamileler için üretilmiş tuniklerin yanı sıra büyük beden satan mağazalardan alabileceğiniz uzun gömlekleri de pantolonlar üzerinde tunik formunda kullanabilirsiniz.
  • Genel olarak lastikli, önden düğmeli, naylon içermeyen pamuklu giysileri tercih etmek ofis içerisinde rahat hareket edebilmeniz için doğru seçimler olacaktır.
  • Bunun yanı sıra giysiler kadar ayakkabı seçimlerinizi de ofis ortamını dikkate alarak yapmanız sağlığınız açısından önem taşımaktadır. Topuklu ayakkabı giymek zorunda olanlar hamilelikte oluşan ödemleri ve şişkinlikleri önlemek amacıyla, otururken rahat kullanabilecekleri babet tarzı ayakkabıları tercih ederek rahatlamaya çalışabilirler.