Hırkalar tamamlayıcı özellikleriyle hamilelik döneminde kurtarıcı giysilerdir. Büyüyen kalçaları ve göğüsleri saklayan yarım ay parçası şeklinde görünen karnınızı saran hırkalar özellikle hamile bayanların dolaplarındaki vazgeçemedikleri parçalardan biridir. Her renk, her boyut ve her kesimde hırka bulabilirsiniz. Ancak diğer giysiler gibi hırka giymenin de bir stili vardır. Altı üstü bir hırka demeyin çünkü bir hırkayla bile oldukça şık olabilirsiniz.

Hamilelik döneminde hormonların yarattığı değişiklikler vücut ısınızın zaman zaman farklılaşmasına sebep olur. Mevsim kış bile olsa üzerinizden hemen çıkaramayacağınız giysiler sizde sıkıntı yaratabilir. Ya da bunun tam tersi üşüyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda dilediğiniz zaman üzerinizden çıkarabileceğiniz bir giysi olan hırka, sizi bunalmaktan veya üşümekten kurtaracaktır.

Bunun dışında hamilelik psikolojisi ile kendilerini bakımsız hisseden bazı anne adayları hırkayı ardına saklanabilecekleri bir giysi olarak görebilir. Oysaki bu dönemde daha mutlu ve daha huzurlu olmalısınız. Hırkayı ardına saklanacağınız bir kıyafet olmaktan çıkarıp vücut tipinize göre seçerseniz kendi tarzınızı yaratabilirsiniz. Çünkü ardına saklandığınız hırka yanlış kıyafetlerle eşleştiğinde hoşunuza gitmeyen görüntülere sebep olabilir.

  • İlk olarak klasik bir stil olan kısa bel üzerine oturanlardan bahsedebiliriz. Bu tarz bir hırkayı hamile elbiselerinizin veya yüksek belli eteklerinizin üzerine giyebilirsiniz. Ancak asla uzun üstlerle kullanmamalısınız. Bu sizin olduğunuzdan daha toplu görünmenize sebep olabilir.
  • Uzun ve asimetrik kesim hırkalarınızı geniş kesim pantolonlar ve eteklerle giymemelisiniz. Çünkü bu sizde daha geniş ve daha salaş bir görünüm yaratacaktır. Bu tarzda bir hırkayı tayt veya tayt görünümlü hamile pantolonları ile rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bu sizi olduğunuzdan çok daha şık bir hamile yapacaktır.
  • Düz uzun hırkaların hiçbir özelliği yok diyebilirsiniz oysaki düz kesimi ile derli toplu görünmenizi sağlayacaktır. Bu hırkaları da eteklerle veya elbiselerle giymek yerine içine giyeceğiniz hamile tişörtleri ve hamile pantolonları ile eşleştirebilirsiniz.
  • Klasik kalça üstüne gelen hırkalar kalem hamile etekleri, şortlar ve pantolonlarla kullanılabilir.
  • Spor tarzı şapkalı hırkalarınızı içine giyeceğiniz esprili hamile tişörtleri ile tamamlayarak hırkayla bile sportif bir şıklık yaratabilirsiniz.