Hamilelik bazı istisnalar dışında dokuz ay süregelen ve sonunda üremenin yapılabildiği bir doğum olayıdır. Ancak hamilelik haberi ardından ilk duyulan heyecan ilerleyen zamanlarda yerini endişeye ve sıkıntıya bırakabilir. İçlerinde büyüyen canlıya adapte olmak, koruma içgüdüsü, hormon değişikliğinin yarattığı fiziksel ve ruhsal farklılıklar anne adaylarının kendilerini duygusal açıdan zayıf veya eksik hissetmelerine sebep olabilir. Oysa ki hamilelik doğanın kadınlara sunduğu en güzel mucizedir.

Öncelikle kabul edilmesi gereken en önemli ayrıntı hamilelik bir hastalık değildir. Ancak hamilelik döneminde en çok dikkat edilmesi gereken nokta hem annenin, hem de bebeğin sağlıklı olmasıdır. Bu da anne adayının hamilelik sürecini rahat ve huzurlu geçirmesi ile sağlanabilir. Gebelik döneminin rahat geçirilmesini sağlayacak bazı ipuçları şunlardır;

  • Hamilelik dönemini kolay geçirebilmek için anne adayını doğru yönlendirecek ve güvenebileceği bir uzman seçmek ilk adım olmalıdır.
  • Ayrıca anne adayının içinde bir canlı taşıdığı düşüncesini kabul etmesi onun ilerde yaşayabileceği duygusal farklılıklar açısından hazırlıklı olmasını sağlayacaktır.
  • Hamilelik döneminin en belirgin rahatsızlığı bulantı ve kusmadır. Genellikle sabah saatlerinde başlayan ve özellikle bazı hamilelerin aktif sosyal yaşamını etkileyen bu sorunu hafifletmek için tuzlu krakerler, tuzlu – yağsız çerezler (sarı veya beyaz leblebi) yenilebilir.
  • Gün içerisinde düzenli yürüyüşler yaparak aktif olmak kadar ara sıra dinlenmek ve bu süreyi sakin ve huzurlu bir ortamda geçirebilmek, anne adayının bebeği ile kaliteli zamanları paylaşabilmesini sağlayabilir.
  • Özellikle çalışan hamilelerin ayaklarını uzatabilecekleri bir ortama geçmeleri veya oturarak çalışanların kan dolaşımı için yer değiştirmeleri ayak şişmesi ve bacaklarda oluşabilecek kramp gibi rahatsızlıkların önüne geçecektir.
  • Gaz yapıcı, yağlı ve kalori değeri yüksek yiyecekler yerine daha sağlıklı ve lif oranı yüksek besinleri seçmek anne adayının hem kabızlık hem de tansiyon gibi sorunlar yaşamasına engel olacaktır.
  • Hamilelik döneminde hareketleri kısıtlamayacak rahat ve uygun kıyafetler seçmek anne adayının kendini rahat hissetmesini sağlayacaktır.
  • Anne adayının ailesi ve çevresi tarafından desteklenmesi de rahat bir hamilelik için önem taşımaktadır.