Sigara kullanan kadınlar özellikle hamilelik dönemlerinde sigaradan uzak durmalıdırlar. Sigaranın insana verdiği zararı ele alacak olursak; küçücük ve gelişmeye çalışan bir bebeğin sigaradan ne kadar olumsuz etkileneceğini saptamış oluruz.

Hamilelerin sigara içilen bir odada durmaması altı çizilerek söylenirken; anne adayının sigara kullanması ne kadar tasdik edilebilir?

Sigaranın Kısa Vadede Gösterdiği Zararlar

–     Sigara içen kişilerde alınan nikotinin etkisiyle tansiyon yükselmesi ve nabız hızlanması görülmektedir.

–     Sigaranın içinde bulunan karbonmonoksit gazi ise kanda bulunan oksijen miktarının azalmasına sebep olmaktadır.

Kısa vadeli etkiler tek bir sigara içen kişide de, her gün bir paket sigara içen kişide de görülmektedir. Kısa vadeli etkilerin kolay bir şekilde üstesinden gelinebilir. Ancak anne karnında gelişmeyi bekleyen, oksijene ve besine ihtiyacı olan fetüs için sigara ciddi bir problemdir. Özellikle sigarada bulunan karbonmonoksit gazından kaynaklanan oksijen azalması fetüs’ün ciddi zararlar görmesine sebep olabilir.

Sigaranın Uzun Vadede Gösterdiği Zararlar

–     Sigaranın içinde barındırdığı zift zamanla akciğere çöker ve ziftin akciğere çökmesiyle kronik bronşit oluşumu başlar.

–     Sigaranın içindeki kurşun zehri kanser riskini artıran ana maddedir.

–     Toksin maddeler zamanla damarlarda hasarlar meydana getirir ve meydana gelen bu hasarlar sonucunda damar sertliği oluşur.

–     Sigara alışkanlığı olan kişilerde en bariz görülen etkilerin başında iştahsızlık gelmektedir. Meydana gelen bu etkiden dolayı da beslenme bozukluğu ortaya çıkmaktadır.

Uzun vadeli etkiler devamlı olarak sigara kullanan kişilerde meydana gelmektedir. Hamilelik döneminde çocuğunuzu bu zehirli maddelere maruz bırakarak, çocuğunuzun ilerleyen hayatında rahatsızlık geçirmesine sebep olabilirsiniz. Ayrıca sigaranın yaptığı iştahsızlık sebebiyle; gebelik döneminde düzenli ve dengeli beslenmemeniz de çocuğunuzun gelişimini olumsuz etkileyecektir.

Sigara İçen Anne Adayının Riskleri

–     Sigara içen anne adayında düşük riski; sigara içmeyen anne adayına göre çok daha fazladır.

–     Sigara kullanan anne adayları erken doğuma hazırlıklı olmalıdır.

–     Sigara kullanan anne adayları hamilelik dönemlerinde kanamalarla karşılaşabilirler.

–     Sigara kullanımından dolayı; anne karnındaki bebeğin yeni doğan döneminde ölme ihtimali artar.

–     Sigara, anne adaylarının normal bir doğum yapma imkânını da ellerinden almaktadır. Sigara kullanan anne adaylarının sezaryen ile doğum yapabilme riski yüksektir.

–     Sigara kullanan anne adaylarından doğumdan sonra yeterli miktarda süt gelmeyeceği gibi, sütün vitamini de normalden daha az seviyede olmaktadır.

Sigara İçin Anne Adaylarına Tavsiyeler

Sigara kullanan anne adaylarının ilk amacı; çocuklarının sağlığı için sigarayı bırakmak olmalıdır. En azından bu uğurda çaba göstermelidirler. 9. ayda dahi sigarayı bırakan anne adayları bebeklerini bazı zararlardan kurtarmış olacaktır. Bunun için sigara ile daima savaş halinde olmalısınız.