Hamilelik döneminde oruç tutmak isteyen anneler için hamileliğin hangi döneminde olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.

Eğer anne oruç tutmaya karar verdiyse kesinlikle bir diyetisyenden yardım almalıdır. Hamileliği boyunca bol su içmesi ve sık sık beslenmesi gereken anne adayları için bu durum biraz zor olabilir.

Hamile bayanların kan şekeri normal insanlara göre daha çabuk düşer, oruçta tutulursa anne kendini kötü hissedebilir. Zaten hamileliğin ilk haftaları bebeğin anne rahmine tutunabilmesi için önemli bir süreç olduğundan kesinlikle uzun süre aç kalması önerilmez.

Uzun süre aç kaldığında anne adayında bulantı, kusma, midede yanma gibi şikâyetler görülebilir.
Hamilelikte riskli durumlar mevcutsa erken doğum, düşük, riski, çoğul gebelik, kanama gibi bu durumlarda da hamile bayanların oruç tutması uygun değildir.

Hamileliğin ilk aylarından sonra, eğer anne de bir sorun yoksa bebek de normal gelişim süreci içindeyse oruç tutulabilir.

Bu durumda da dikkat etmesi gereken noktalar vardır. Mutlaka sahura kalkılmalı ve iftarla sahur arasında içmesi gereken su miktarını tüketmelidir.

Aşırı şekerli, tuzlu ve yağlı yiyeceklerden uzak durmalıdır. Süt ve süt ürünlerini her gün belirli miktar almaya özen göstermelidir.

Besin değeri yüksek yiyecekler tüketerek, aldıkları kalori bebeğe ve anneye iftara kadar yetmelidir. Aksi halde anne de kansızlık ortaya çıkar.

Buna bağlı olarak da anne yorgun, halsiz ve riskli bir şekilde hamileliğini devam ettirmek zorunda kalır.