Kitap okumanın her yaş da ve her durumda ki faydaları yadsınamaz. Hamileyken de hamilelik ile ilgili kaliteli kitapları okuyarak hamilelik süresince karşılaşacaklarınızdan önceden haberdar olabilirsiniz. Hem neler yapmanız gerektiği ile ilgili bilgi sahibi olursunuz hem de sizi bu süreçte neler beklediğiyle ilgili bilgi sahibi olursunuz. İşte hamilelik ile ilgili okunması gereken 5 kitap;

1)  Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekliyor?

Heidi E. Murkoff ve Sharon Mazel tarafından kaleme alınarak 1984 senesinde yayımlanan “Bebeğinizi Beklerken Sizi Neler Bekliyor” kitabı 663 sayfadan oluşmakta. Haftalık periyotlar ile kaleme alınan kitapta doğum türleri ile ilgili bilgi alma ve doğum için yardımcı tutma gerekliliğine de değinilmiş.

2)  9 Ay 10 Gün Hafta Hafta Hamilelik

Dr. Kağan Kocatepe tarafından kaleme alınarak; İnkılâp Kitabevi tarafından yayımlanan “ 9 Ay 10 Gün Hafta Hafta Hamilelik” kitabı 454 sayfadan oluşmakta. Hamileliği hafta hafta kaleme alan Kağan Kocatepe; anne adaylarına karşılaşacakları sorunlar ve çözümleriyle ilgili de bilgi vermekte. Hamilelik döneminde gebelerin karşı karşıya kaldığı kramp ve uykusuzluk gibi hafif problemlere değinerek, çözüm önerileri sunmuştur. Ayrıca kitap içinde çok sayıda ultrason görüntüsü yer almakta.

3)  Beşikte Durduğu Gibi Durmuyor

Dicle Keskinoğlu tarafından kaleme alınarak Doğan Novut tarafından yayımlanan “ Beşikte Durduğu Gibi Durmuyor” kitabı 216 sayfadan oluşmakta. Doktorların yazdığı birçok kitabı popülerlik açısından geçen ‘’Beşikte Durduğu Gibi durmuyor’’ kitabı; 3,5 ve 1,5 yaşlarında 2 çocuğu olan, kendini amatör bir anne olarak nitelendiren Dicle Keskinoğlu tarafından kaleme alınmış. Kitapta sıcak bir dille bir annenin 2 çocuğunu büyütürken başından geçen komik olaylar anlatılıyor.

4)  Kutsal İnek

Ceylan Naz Baycan tarafından kaleme alınarak; Yitik Ülke Yayınları tarafından yayımlanan “Kutsal İnek” kitabı esprili bir anlatıma sahip. Kitapta yazar Ceylan Naz Baycan başından geçen trajikomik hamileliğini anlatıyor. Baycan’ın çocuk düşünmeden hamile kalması ve eşiyle geçirmiş oldukları şaşkınlığın ardından dokuz ay boyunca yaşadıklarını anlatan kitapta; sizler de mutlaka kendinizden bir parça bulacaksınız.

5)  Hamilelik Doğum ve Bebek Bakım Kitabı

Ayşe Öner tarafından kaleme alınarak; Klan yayınları tarafından yayımlanan “Hamilelik Doğum ve Bebek Bakım Kitabı”nda hamilelik döneminde karşılaşabileceğiniz sorunlar ve aklınıza gelebilecek sorular ile ilgili bilgiler verilmekte. Hamilelik döneminizden bebeğiniz 1 yaşına gelene kadar; “Hamilelik Doğum ve Bebek Bakım Kitabı”nı kendinize rehber edinebilirsiniz.