Konserveler, içinde kimyasal bulunan yiyeceklerdir. Her ne kadar konserveyi kendiniz yapmış olsanız da kil alımına neden olur ve hem annenin hem de bebeğin bazı sorunlar yaşamasına neden olur. Konserve, bazı yiyeceklerin mevsiminden sonra yenebilmesini sağlayan işlemdir. Bu işlemle yiyecekler tazeliğini korumaz ancak bozulmaz. Bayat olan yiyecekler, konserve suları ile birlikte insan sağlığını tehdit eder.

Bu tehdidin en önemlisi inmemiş testis hastalığıdır. Bu hastalığın detaylarından bahsedelim;

İnmemiş testis hastalığı nedir?

Erkek bebeklerde görülen bu hastalığın görülme oranı %5’tir. Bu hastalık, testislerin olması gereken yerde olmaması olarak tanımlanabilir. Anne karnındaki bebeklerde görülen bu hastalık, erkek bebeklerin büyük sıkıntı yaşamasına neden olmaktadır. Normalde testislerin anne karnındaki bebek 4 yada 5. Ayına geldiğinde böbreğin yanından inmesi gerekir. Ancak fiziksel ve çevresel faktörler nedeniyle gelişen bu hastalık sonucunda, testisler inmesi gereken yere inemez. Yeni doğmuş bebeklerde görülen bu hastalık bazen bebeklerin 2 yaşına gelmesi ile de görülebilir.

Bu hastalığın en önemli nedeni, yapılan araştırmalar doğrultusunda annenin kilolu olması ve hamilelik döneminde sağlıksız beslenmesi olarak gösterilmektedir. Özellikle hamilellik döneminde tüketilen konservelerin içinde bulunan bir madde, erkek bebeklerde bu hastalığın gelişmesini tetikler.

Hamilelik döneminde bu tür sıkıntılar yaşamak istemiyorsanız, kesinlikle hazır gıdalardan ve konservelerden uzak durmalı, bütün besinleri mevsiminde tüketmeli ve tükettiğiniz besinlerin taze olmasına önem vermelisiniz.