Kadınların yalnızca gebe kaldıkları zaman değil, normal zamanlarda da akıntıları gelmektedir. Bu çoğunluk ile normal bir durumdur. Fakat eğer bu durum sürekliyse ve renkli lekeler halindeyse bir soruna dalalet ediyor olabilir.
Gebelik durumlarında hormonlar normal değerlerinden çok daha yüksek olur. Vücudun dengeleri bir anda değişir ve kendisini bebeğin varlığına adapte eder.

Artan kadınlık ( östrojen ) hormonu ile birlikte vajinal akıntı görülmesi normal bir durumdur. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, her akıntı normal, olması gereken akıntı olmayabilir. Eğer akıntınız ince, yapışkan ve kokusuz ise bu normal, korkulmaması gerekmeyen bir durumdur.

Bu tür akıntılar gayet sağlıklı olduğunuzu gösterir. Fakat kötü kokan, yeşil, sarı, kahverengi ya da peynir kesiği gibi renklerde ise bu gebelik nedeni ile oluşan normal akıntılardan değildir.
Gebeliğe bağlı olan normal akıntılar vajinada kaşıntı yapmaz ve rahatsız etmez. Akıntı ile beraber vajinanızın dış kısmı kaşınmaya başlıyor ise bu durum enfeksiyona bağlı bir vajinal rahatsızlık olabilir, ya da diğer bir ihtimal ile mantar hastalığıdır.

Hamilelik başladığı aydan itibaren akıntılar olur. Çoğunlukla doğum yaptığınız güne kadar devam eder. Bu normal bir durum olsa da, akıntının seyrini takip etmenizde yarar olacaktır.

Akıntınız kötü kokulu ve renkli ise sizi takip eden doktorunuza danışmanızda yarar olacaktır.