Hamilelik döneminde sindirim sistemi düzensizleşir. Hormonların etkisi ile bütün vücutta anlam verilmeyen bir sürü problemle karşılaşılır.

Sindirim siteminde ya hava yoluyla ya da yenilen yiyecekler ile kalın bağırsaklarda gereğinden fazla hava dolması gaz ve şişkinlik yapmaktadır.

Hava yutulduğunda anne adayı bunu geğirme şeklinde dışarı atar, eğer bu şekilde atamazsa bağırsaklar aracılığı ile dışarı atılabilir. Bu havanın atılamaması gibi durumlar anneyi rahatsız etmektedir.

Hamilelik dönemindeki gaz ve şişkinliğin asıl sebebi progesteron hormonunun vücutta bulunan bütün düz kasları gevşetmesidir. Gevşeyen bu düz kaslar görevini yerine tam getiremez ve sindirim olması gerektiğinden daha yavaş olur.

Bu da o ararda annenin hava yutmasına sebep olur. Bir başka etken ise hamileliğin ileriki dönemlerinde rahimin büyümesi sonucu sindirim sistemine ve mideye baskı uygulaması sonucu gerçekleşir. Hamilelikteki hazımsızlık, mide yanması ve kabızlık gibi sorunlarda bu aşamada ortaya çıkar.

Gaz sancısını hafifletmek için yiyecekleri yavaş yemelisiniz. Yiyecekleri azar azar ve yavaş yavaş yerseniz sindirim daha kolay olacaktır. Yemek yedikten sonra bir kenara çekilip oturmayın.
Kısa mesafeli yürüyüşler yaparak hareket edin.

Aşırı bir gaz nöbeti yaşıyorsanız ayaklarınızı havaya kaldırıp karnınızdaki ağırlığı vücuda doğru yayarak sindirimi kolaylaştırabilirsiniz. Ayrıca gaz yapan yiyeceklerden uzak durmalısınız.
Gaz sancınız karın ağrısı ve kramplar şeklinde ise dışkınızda kan görülüyorsa, bulantı, kusma, ishal gibi şikâyetleriniz var ise doktora başvurmakta gecikmemelisiniz.