Hamilelik döneminde anne adayında pek çok fizyolojik değişiklik olur. Bununla birlikte psikolojik değişiklikler de olmaktadır. Bu değişikliklerden en önemlisi anne adayının uyku düzenidir.

Hamileliğin ilk aylarında anne adayı heyecan ve stresten uyuyamaz. Buna havanın sıcak ya da soğuk olması da etki edebilir. Ancak ilerleyen dönemlerde anne adaylarının çok fazla uyuma isteklerinin olduğu görülür. Bunun pek çok nedeni vardır. Bu nedenleri inceleyelim;

Hamilelik döneminde neden çok uyunur?;

Bu dönemde anne adaylarının şikayetleri artış gösterir. Özellikle mide bulantıları, baş ağrıları, kusmalar, kasık ağrıları ve sırt ağrıları bunlara örnek olarak verilebilir. Anne adayları bu şikayetlerini unutmak ya da azaltmak için uykuya yönelirler.

Bebeğin ilk 6 ay büyümek için anne vücudundaki besin, vitamin ve mineral depolarından faydalandığını biliyorsunuz. Eğer anne adayı bu aylar arasında sağlıklı bir beslenme programı ile beslenmez ise ve alınması gereken gıdalar eksik kalırsa, yorgunluk ve halsizlik hissedebilir. Bu durum da sürekli uyuma isteğini beraberinde getirir.

1 ve 6. Aylar arasında sıklıkla görülen uyuma isteği hamileliğin son üç ayında da ortaya çıkar. Bu isteğin bir başka nedeni ise anne adayının vücudunun bebeğin gelişimine uyum sağlamasıdır. Bu uyum sürecinde, özellikle çalışan kadınlar halsizlik ve yorgunluk çekerler ve sürekli uyumak isterler.

Siz de hamilelik döneminde çok uyuyorsanız, korkmayın. Ancak önlem olması için doktorunuza danışarak kanınızdaki vitamin ve mineral değerlerinizi ölçtürün.