Hamile kalan kadınların pek çoğu, test yaptırmaya gerek duymadan bu durumu anlayabilirler. Fakat hamileliğin kesinleşmesi adına “gebelik testi” olarak adlandırılan ve eczanelerde satılan testi yaparak en net olmasa da doğru sonuçlara ulaşabilirler. Hamilelik belirtileri, kadında ilk önce adet gecikmesi olarak başlasa da kadınlar bu durumu adet aksamasından evvel fark edebilirler. Örneğin; normalden daha fazla bir yorgunluk hissetme ya da memelerde oluşan hassasiyet hamilelik belirtileri arasında yer alabilir. Bu belirtiler sayesinde her kadın için geçerli olmasa da test yaptırmadan evvel hamile olup olunmadığı büyük ihtimalle anlaşılabilecektir.

-En net belirtilerden biri olan kusma ve sürekli mide bulantısı çoğu zaman hamileliğin en net belirtisi olarak açıklanır. Anlamsız bir şekilde mide bulantısı yaşayan ve regl döneminin geciktiğini fark eden kadınların hamile kalmış olması çok yüksek bir ihtimaldir.

-Anormal bir şekilde yemek yeme isteği ve kadının sürekli bir şeyler istemesi de hamilelik döneminde sıkça karşılaşılan bir durumdur. Halk arasında “aşerme” olarak bilinir ve sebebi; vücudun eksik kaldığı vitamin, protein ya da karbonhidrat gibi gıdalara ihtiyaç duyuyor olmasıdır.

-Sık bir şekilde idrara çıkma ve kanama görme ya da ruhsal anlamda kötü hissetme, depresif hareketler sergileme gibi davranışlar da kadınlar için hamilelik belirtileri arasında gösterilebilir. Bu belirtiler daha çok hamileliğin ileriki evrelerinde kendini net bir şekilde göstermektedir.

Peki anne adaylarımız sizin ilk hamilelik belirtileriniz nelerdi ?