Birçok kadın hamilelik belirtilerinin ne olduğunu merak etmektedir. Hamileliğin herkes tarafından bilinen bazı belirtileri olsa da her belirti herkes tarafından bilinmez.

Hamile olduğunuzdan şüphelenmek için bazı önemli belirtiler vardır.  Bunları bilmek her kadın için oldukça önemlidir.

Hamileliğin erken dönem belirtileri

Hamileliğin en sık rastlanan belirtisi adette gecikmedir. Fakat bazı durumlar, hamilelik için daha erken haber verici konumunda olabilir. Bunların birkaçını bir arada görmeye başladıysanız ve herhangi bir sebebe bağlayamıyorsanız. Hamile olabilirsiniz.

Bu belirtilerden ilki yorgunluktur. Hamile kalındığında, vücuduzda başka bir canlıyı daha taşımaya başlarsınız. Dolayısıyla vücudunuzun iş yükü artar.

Bu da yorgunluğa ve normalden daha fazla uyku ihtiyacına sebep olur. Eğer artık kronikleşmiş bir yorgunluk varsa ve sürekli uykunuz geliyorsa hamilelik belirtisi olabilir.

Erken dönem hamilelik belirtisi olabilecek bir başka durumsa memelerde büyüme ve gelişen hassasiyettir.

Hamilelik vücutta çeşitli hormonal değişikliklere neden olan bir durumdur ve bu da memelerde büyüme, hassasiyet ve hafif seyreden bazı ağrılara neden olabilir.

Her kadının hamilelik belirtisi deyince ilk aklına gelen durum olan midede bulantı ve kusma da hamileliğin ilk belirtilerinden biridir.

Bu durumun temel sebebi de hormon dengelerinin değişmesidir.

Bazı anneler kokulara karşı aşırı hassasiyet yaşar ve bu durum daha önce rahatsız olmadıkları kokulardan rahatsızlık duymalarına yol açabilir. Sık idrara çıkma, baş dönmesi, çok hafif vajinal kanamalar da hamilelik belirtisi olabilir.