Kişilerin gebe kalmasından itibaren belirtileri kendisini göstermeye başlar. Başta fark edilemeyecek kadar hafif olup, haftalar geçtikçe daha da gözle görülür hale gelirler. İlk gebelik belirtilerini makalemizin devamında öğrenebilirsiniz.

Gebelik testi yapılmadan dahi kadınlar vücutlarında bir takım değişiklikleri fark ederler. Uyanan şüphe sonrasında en yakın eczaneden gebelik testi alarak kontrol ederler. Sonrasında test pozitif ise vücutlarındaki belirtileri takip ederler. Bu belirtilerin en bilindik olanı, adet düzenlerinin bozulması, kanamanın gelmemesidir.

Gebeliğin başından sonuna kadar anne adayı adet göremez. Bunun sebebi östrojen hormonunun fazla salgılanması. Henüz gebeliğin ilk haftasındaysanız ultrasonda ve kesede bebeğiniz görünmeyebilir. İlk hafta bebeğiniz bir nohut büyüklüğünde dahi olmadığı için, görünmemesi beklendik bir durumdur.

İlk belirtiler görüldükten sonra doktorda hamilelik testi yaptırmanız gerekmektedir. Gebeliğinizin ilk öğrenildiği aşamadan itibaren, doğuma kadar bebeğinizin gelişimi ve fonksiyonlarının takip edilmesi önemlidir. Herhangi bir sağlık sorununda doktorun müdahale edebilmesi ve bebeğinizin normal gelişimi için bu gerekli olabilmektedir.

Bazı gebelikler dış gebelik olabilmektedir. Bu durum ilk haftadan tespit edilemeyebilir. Bu sebeple annenin kesesinde bebek görünmediği müddetçe kesin bir sonuç söylemek doğru olmayabilir. İlk haftadan itibaren vajinada kaşıntı, göğüslerde şişlik, mide bulantıları, akıntıda artış görülebilmektedir.

Özellikle regli ve meme değişikliği ilk gebelik belirtileri arasında en sık görülenlerdir.