Hamileliğin İlk 9 Belirtisi

Normalde yaşadığınız rutin adet belirtilerinizde değişim mi var? Hamile olduğunuzdan mı şüpheleniyorsunuz. İşte sizi test yapmaya ikna edecek 8 hamilelik belirtisi.

Hamilelik belirtilerini masaya yatırmadan önce bilmemiz gereken en önemli şey hamilelik belirtilerinin anneden anneye değişiklik gösterdiğidir. Kimi anne adayları belirtileri hiç yaşamaz iken, kimi anne adayları ise bu belirtileri çok yoğun yaşar. Bu sebepten dolayı aşağıda okuyacağınız belirtileri kendi vücudunuza göre yorumlamanız iyi olacaktır. Hamile olduğunuza ilk işaret adet döneminizin gecikmesidir, fakat belli dönemlerde adet dönemi geciktiğinden dolayı tek başına bu belirti hamile olduğunuzu göstermez. Aşağıdaki belirtilerle birlikte adet dönemiz geciktiyse test yaptırmanız için zaman geldi demektir.

Yorgunluk

Hamilelik anne vücdunun metabolizmasının hızlanmasına sebep olur. Anne karnındaki bebeğin gelişimini ve anneyi desteklemek için vücudun ortaya koyduğu doğal fiziksel bir değişimdir. Eğer çalışan ya da gün içerisinde çok enerji harcayan biriyseniz hamile olmanız harcadığınız enerjiyi daha da arttıracaktır. Sebepsiz yere yorgun veya daha çok uyku ihtiyacı hissedebilirsiniz. Yorgunluk hamile olduğunuzu işaret ediyor olabilir.

Göğüslerde Büyüme ve Hassasiyet

Hamileliğin ilk dönemlerinde hormonal değişiklikler yaşamaya başlayan anne adayı göğüslerinde hassasiyet, buna bağlı olarak hafif ağrı ve büyüme hissedecektir. Bazı hamilelerde ise göğüs büyümesi, hassasiyet ve ağrıya ek olarak göğüs uçlarında renk değişimi de yaşanabilir. Fakat adet dönemin de çoğumuzun yaşadığı bu belirtileri tek başına hamilelik belirtisi olarak kabul etmemeli ve diğer belirtilerin görünüp görünmediğini değerlendirmek daha doğru olacaktır.

Mide Bulantısı ve Kusma

Mide bulantısı ve kusma hamileliğin ilk belirtilerinden biridir. Metabolizmanın hızlı çalışması, hormonal seviyelerin vücuttaki değişimi mide bulantısına ve kusmaya sebep olabilir. “Sabah hastalığı” ya da “Sabah bulantıları” olarak adlandırılan bu belirti günün her saatinde kendisini gösterebilir. Genellikle hamileler, hamilelik dönemlerinin ilk bölümlerinde bu belirtileri daha çok sabahları yaşarlar. Değişen vücut ve metabolizma, çoğu hamilenin kokulara karşı hassasiyet yaşamasına neden olur, bu sebepten dolayı alacağınız bir koku midenizin bulanmasına sebep olabilir. Üstelik bu koku daha önce sizi rahatsız etmeyen sevdiğiniz bir yemek kokusu hatta eşinize hediye ettiğiniz parfüm bile olabilir.

Sık Tuvalete Çıkma

Hamileliğin oluşması ile birlikte sık sık tuvalete çıkma ihtiyacı ortaya çıkabilir. Bu hamileler için normal bir durumdur. Rahimde oluşan minik bebeğimizin idrar kesesi üzerinde oluşturduğu basınç sebebiyle sık sık tuvalete çıkmak isteyeceksiniz. Bu durum hamileliğin ilk üç ayı ve son üç ayında sıklıkla görülebilir. Eğer tuvalet sırasında yanma, ateş ve ya rutin tuvalet durumunuzda bir bozulma hissediyorsanız, idrar yollarınız ile ilgili bir sıkıntıya işaret edebiliyor olabilir.

İştah Açılması

İştah artması çoğu hamilenin yaşadığı ilk belirtilerdendir. Sürekli aç hissetmeye başlayabilirsiniz. Durduk yere daha önce çok yemeyi tercih etmediğiniz bir yiyeceği aşermeye başlayabilirsiniz, bazı durumlarda mevsiminde olmayan bir sebze ya da meyveyi aşırı şekilde canınız çekebilir. Hamileliğin sinir bozan ama bir o kadar da keyif veren belirtisidir.

Bazı Yiyeceklerden Tiksinme

Her ne kadar iştahınız açılsada değişen metabolizma sizi şaşırtabilir. Bazı hamileler, hamile kaldıktan sonra sürekli tükettikleri ya da çok sevdikleri bir yiyecekten tiksinmeye başlayabilir. Bu durum sıkça yaşanan bir belirtidir.

Baş Dönmesi

Hamileliğin en bilinen belirtilerinin başında gelir. Hamile olmanız kan damarlarınızın genişlemesine sebep olduğu için tansiyonunuz düşer ve baş dönmesi ortaya çıkar. Uzun süre ayakta durduğunuzda ya da oturduğunuz yerden hızla kalktığınızda baş dönmesi yaşayabilirsiniz. Endişe edilecek bir şey olmadığı gibi test yaptırmanız için sizi ikna edebilir.

Ani Değişen Ruh Halleri

Hamilelikle değişen metabolizma ve vücut kimyası duygusal olarak değişimlere sebep olur. Normalde çevreniz tarafından kolay sinirlenmeyen bir insan olarak tanınabilirsiniz. Fakat hamilelik döneminizle birlikte kolay sinirlenebilir, çok basit bir konuya duygusal yaklaşarak ağlayabilir ya da gülme krizleri geçirebilirsiniz. Bu duygusal değişimleri yaşamaya başladığınızda yaşadıklarınıza hayret edebilirsiniz. 

*Sadece dondurma için ağlamaya ve aynı zamanda gülmeye başlayan bir anne adayı 🙂 

Hafif Kanama

Hamileliğin erken belirtilerinden biride vajinal kanamadır. Hamile kalındıktan 10 – 14 gün içerisinde oluşur ve kısa süreli kanama olarak görülür. Kanama, döllenen yumurtanın ana rahmine yerleşmesi ile birlikte ortaya çıkar ve adet kanamasına göre çok seyrek (benek benek) gerçekleşir. Bu yüzden adet kanamasından ayırmanız çok kolaydır. Eğer böyle bir kanama yaşıyorsanız ve hamile değilseniz bu durum sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Doktoronuzla görüşmeniz olası bir sağlık probleminin büyüyüp gelişmeden önüne geçilesine, erken teşhis ile sıkıntı çekmeden oluşabilecek problemi atlatmanıza yardımcı olur.

 

Dikkatinizi Çekebilecek Konular;

Hamilelikte Ağlama Krizleri

Gebelerin En Çok Karşılaştıkları 10 Sorun