Hamilelik bir hastalık değil. Ancak bir prenses edasıyla 9 ay boyunca yatarak geçirilmesi gereken bir süreç de hiç değil.
Bazı tehlike arz eden istisna sayılabilecek gebeliklerin dışında normalden daha hareketli olmak ve uygun spor hareketlerini yapabilmek, bebeğin sağlıklı olması ve annenin kolay doğum yapabilmesi açısından büyük önem taşır.

Gün içerisinde ev işi yapmak veya oturup kalkmak egzersiz olarak değerlendirilemez. Egzersiz yapmak, sağlıklı bir bedene sahip olmanın, dolayısıyla iyi bir yaşamın anahtarı. Bu sebeple hareketli olmak, doğru zamanda doğru egzersizleri yapmak hamileler için büyük önem taşır. Ancak bu konu pek çok kişi tarafından yanlış anlaşılmalara da sebep olabilir. Gebelikte egzersiz sadece fazla kilo alımını önlemek için değil, bu süreç içerisinde yaşanabilecek bel, sırt ve bacak ağrılarının giderilmesi, uyku problemi, gebeliğe bağlı duruş bozuklukları, ödem ve şişliklerin azaltılması, sancı kontrolü gibi sıkıntıları önlemek amacıyla yapılmalıdır. Ancak anne adaylarının yapabilecekleri egzersiz programlarını kendi doktorlarına veya güvendikleri bir uzmana danışarak karar vermeleri gerekir. Çünkü bu hem bebekleri hem de kendi sağlıkları açısından dikkat etmeleri gereken bir konudur.
Hamileliğin ilk üç ayında sırt, karın ve pelvis gibi kasların güçlenmesi gereklidir. Bunun için en güvenli ve kolay egzersiz yürüyüştür. Hafif tempoda yapacağınız yürüyüşler yanında kasları güçlendirip gevşetebilecek aerobik hareketlerini yapabilirsiniz.

Karnın belirginleşmeye başladığı 3-6 aylık dönemde ise bebeğin oksijen almasını güçleştirecek ona zarar verebilecek sırt üstü yatar pozisyonlardaki hareketlerden kaçınarak daha çok ayak kaslarına ağırlık veren egzersizler yapılmalıdır.

Kilo artışının yaşandığı 6-9 aylık dönem hareket düzeyinizi kısıtlayabilir. Rahmin kalbe giden damarlara yaptığı baskı kan akışınızı yavaşlatıp kan basıncınızı düşürdüğü için sırt üstü uzanmadan oturur pozisyonda yapılan ve dolaşım sisteminizi hızlandırabilecek egzersizler tercih edilmelidir. Hamileliğin son ayı egzersiz konusunda sizi zorlasa da hareketin doğumu kolaylaştırdığı gerçeğini kabul etmenizde fayda vardır.

Ayrıca evde egzersiz yapamayanlar, hamileler için açılan pilates veya yoga kurslarına katılabilirler. Bunun dışında aksatmadan yapacağınız günlük yürüyüşler doğum esnasında yüzünüzü güldürecektir.