En çok çocuk doğuran kadın

18. yüzyılda Rusya’da yaşayan Valentina Vassilyeva adlı kadın dünyanın en çok çocuk doğuran kadını olarak Guinness Rekorlar kitabına girmiştir. Kırılması oldukça zor olan bu rekorun sahibi olan kadın 40 yılda 69 çocuk doğurmuştur.

Tek seferde en çok bebek dünyaya getiren kadın

Tunus’ta yaşayan Nadya Suleyman isimli kadın hamileliğin başlarında ikiz bebeğe sahip olacağını sanıyordu fakat gerçeği öğrenince tam anlamıyla şok yaşamış olmalı. Evet, kadının tek seferde kaç çocuğa hamile kaldığını merak ediyorsunuz değil mi? Sıkı durun! Evet tam tamına 12 (On iki).

En yaşlı Hamile

İtalyan Anatolia Veratella geçtiğimiz günlerde yumurtalık nakli yoluyla bir çocuk dünyaya getirdi ve bu doğum onu dünyanın en yaşlı annesi ünvanına kavuşturdu. Kocası 1998 yılında ölen ve sperm donörü yöntemiyle 17. çocuğunu dünyaya getiren kadın 101 yaşında. Ülkemizde ise en yaşlı anne olma rekoru İstanbul’da yaşayan 64 yaşındaki Memnune Tiryaki isimli kadının elinde bulunuyor. Ülkemizin gururu Memnune Tiryaki bebeğini yumurta nakli yoluyla dünyaya getirmiştir.

En çok çocuğa sahip olan baba

17. yüzyılda yaşamış olan Fas İmparatoru Muley İsmail’in 458 erkek 340 kız olmak üzere toplam 888 çocuğu bulunuyordu. Kaç tane karısı olduğu ise bilinmiyor..

Dünyanın en kısa annesi

Dünyanın en kısa boylu anne ünvanını taşıyan Stacey Herald isimli kadının boyu 71 cm’dir. Bu sevimli anne kendisi gibi sevimli olan 3 çocuk dünyaya getirmiştir.

En şişman bebek

Guinness rekorlar kitabına giren Ohio Seville isimli erkek bebek 10.8 kg ağırlığında dünyaya gelmiştir. Fakat maalesef dünyaya gözlerini açtıktan bir süre sonra hayatını kaybetmiştir.

Sezeryan yoluyla dünyaya gelen en şişman bebek 8 kilogram ağırlığındadır ve Brezilya’da doğmuştur.

Normal doğum yöntemiyle hayata gözlerini açan en şişman bebek ise 6.2 kilogram ağırlığındadır. Maria Lorena isimli bebeğin annesi rekorlar kitabına giren bu doğumu gerçekleştirdiğinde 40 yaşındaydı.

En minik bebek

Neyse ki sağ salim dünyaya gelmiş ve hala yaşamaktadır. Florida’da dünyaya gelen Amillia Sonya Taylor doğduğunda sadece 283 gramdı.

En şişman anne

Moskova’da yaşayan Nonna M. doğum yaptığında 250 kiloydu ve doğum yapan en şişman anne olarak Guinness rekorlar kitabına girmiştir. Nonna M.’nin doğumuna tam 15 kişilik bir ekip girmiştir.

İlk tüp bebek

Dünyanın ilk başarılı tüp bebeği 1978 yılında İngiltere’de dünyaya gelmiştir. Dünyanın ilk tüp bebeği olan Louise Brown isimli kadın 29 yaşında normal doğum yöntemiyle bir çocuk dünyaya getirmiştir. İlk başarısız tüp bebek uygulaması ise 1973 yılında gerçekleştirilmiş fakat düşük ile sonuçlanmıştır.

Ülkemizde ise ilk tüp bebek 1989 yılında dünyaya gelmiştir. Denizli’de yaşayan Birsel ve Türkay Katrancı çiftinin dünyaya getirdikleri Dilek Katrancı Akar ülkemizde doğan ilk tüp bebektir.

Bonus

Ve son maddemiz ise hamile anne ile şirin kızının izlenme rekorları kıran muhteşem dans performansı 🙂