Son aşamaya gelinen hamilelikte, bu ay süresince anne adayları hareket etmede güçlük çekebilir ve artık son şeklini almaya başlayan karın bölgesinde çatlaklar da sonlanabilir. Bebeğin anne karnındaki gelişiminin neredeyse tamamlanması ve sadece boy ve kilo artışının görülmesi de bu ay itibari ile normaldir.

Hamileliğin 9. Ayı döneminde bebek kafasını aşağıya indirmek suretiyle doğumu başlatabilir. Bu durum dokuzuncu aya girilen her gün için beklenen bir durum olmalıdır. Doktorlar, önceden sürecin tamamlandığı tarihi belirleyebilseler dahi çoğu zaman bu tarihten önce veya sonra doğumlar gerçekleşebilir.

Anne adaylarının bolca su tüketmeleri kesinlikle çok önemlidir. Yapay etler ve hamilelikte çok zararlı olduğu bilinen salam, sucuk gibi gıdalar bu dönemde asla tüketilmemelidir.

Midenin bozulmamasına ve her zamankinden farklı gıdalar tüketmemeye özen gösterilmelidir.
Hamileliğin son zamanlarında anne adayının strese girmesi olabilecek en kötü durumdur.

Stres, erken doğum riskini her zaman tetikte tutarak anne adayını endişelendirebilir. Ayrıca çay ve kahve tüketimi bu ay itibari ile doğumdan sonrada dahil olmak şartı ile bırakılmalıdır.

Rahimin büyümesi devam etmekte ve rahim ağzı açıklığı başlamaktadır. 10 cm e ulaşan rahim ağzı, doğumun başladığını işaret etmektedir.

Doğum planının önceden yapılmış olması erken doğum riskine karşı her zaman doğru olacaktır.

Ayrıca, dokuzuncu ayın tamamlanmış olması ve hamileliğin hala devam etmesi durumunda sadece 10 gün içerisinde doğumun gerçekleştirilmiş olması gerekmektedir.