Doğuma sadece haftalar kala sekizinci ay döneminde, anne adaylarında sıklıkla tansiyon problemleri görülmektedir. Bu dönemde normal tansiyon değerleri, 14/8-9 olarak belirtilmektedir.

El, ayak ve özellikle bacaklarda gözle görülür şişmeler meydana gelir. Sık bir şekilde idrara çıkma isteği de bu ayda görülen normal belirtilerdendir.

Hamileliğin 8. ayı ile anne adaylarında rahim büyümesi devam eder. Bu nedenle her zamankine göre bel, omuz ve sırt ağrıları daha da sıklaşır. Ayrıca, bu dönemde rahme kramplar girmesi ve aşırı şekilde sancıların yaşanması normal durumlardandır. Bu kramp ve sancılar, “yalancı sancılar” olarak adlandırılır. Fakat yine de sancı çekilmeye başladığı andan itibaren her şeyin doğru olduğundan emin olabilmek için anne adaylarının doktora görünmesi şarttır.

Sekizinci ay itibari ile 48 cm uzunluğuna erişmiş bebeklerin normal ve olması gereken ağırlıkları da 2 buçuk kilo civarındadır. Ağırlığının artması ve boyunun uzaması nedeni ile bebeğin anne karnındaki hareketleri azalma gösterebilir. Artık içeride istediği gibi hareket edemeyen bebekler için anne adayları çoğu kez endişe duyarlar. Fakat bu endişe yersizdir ve bebeğin hareketlenmesini hissedebilmek adına bazı yöntemler denenebilir.

Örneğin, hamilelik süreci boyunca anne adayının tükettiği andan itibaren hareketliliği gözlenen bebek, yine aynı gıdayı tüketerek hareketlendirilebilir.

Eğer aksi şekilde çok az hareketlenme ya da aşırı hareketlenme hissedilirse doktora başvurulabilir. Erken doğum riski bu ay itibari ile daha da artar.