Hamileliğin 7. ayında artık bebeğiniz doğmak için her an atağa geçebilir. Bu ay itibari ile onun da size bir sürpriz yapma ihtimali var unutmayın. Erken doğum yaşanmadığı takdirde, bebeğiniz artık 7 aylık kocaman bir bebek oldu. Karnınızda yeni bir yaşama başlayan ve sizin ile eşinizin en güzel ortak noktası olan bebeğiniz büyüyor.

Aslında bebeğiniz siz de rahatlıkla hissedebilecek olmakla birlikte, iyice büyüdü. 9 aya az kaldı ve gelişimini tamamlamak için az bir süresi kaldı. O büyüyüp kilo aldıkça siz de çok kilo alacağınızı unutmayın.

Artık kocaman olan bebeğiniz içinizde çok da rahat hareket edemiyor. Bu nedenle de yeri eskisine göre oldukça daraldığı içi, bebeğinizin huzursuzluğu size de yansımaya başlayacak.

Bebeğinizin artık ne zaman uyuyor ne zaman uyanık takip edebiliyor hale geldiniz. Onunla birlikte sizin de uyku düzeninizde değişiklikler meydana gelecektir. Daha önceki aylarda yaşadığınız uyku problemleri oldukça artabilir.
Bebeğiniz yeterince büyüdüğü ve artık yeri daraldığı için de neredeyse bebeğinizin tüm hareketlerini çok net şekilde hissedebiliyorsunuz. Ortalama olarak bebeğinizin ağırlığı 1300 – 1500 gram ve boyu da neredeyse 35 cm ‘e ulaştı.

Aynı zamanda kalp atışları da dışarıdan duyulabilecek hale geldi. Eşiniz kulağını karnınıza koyduğunda, bebeğinizin kalp atışlarını duyabilir. Bunun yanı sıra kas dokuları arttığından bebeğinizin siması da belli olmaya başladı. Kontrollere gittiğinizde bebeğinizi daha rahat izleyebilirsiniz.