Hamileliğinizin 7. ayına geldiniz. Evet, doğum için tüm şartlar olduğu gibi giderse sadece 3 ay var. Unutmayınız ki bu ay itibari ile her dönem doğum olabilir.

Bu dönemde gerçekleşen doğumlara erken doğum denilmektedir. Eğer ki bebeğiniz erken doğum ile dünyaya gelirse, gelişimini tam olarak tamamlamadan dünyaya gelmiş olacağından, bu süreci tamamlayana kadar kuvöze konulacaktır. Kuvözde gelişimini tamamlayan bebeğiniz ile bu dönemden sonra eğlenceli günler sizi bekler, endişelenmeyin.

Vücut belirtildiği üzere, artık kendini yavaş yavaş doğuma hazırladığından, şikâyetlerinizdeki artış oldukça çok olabilir.

Örneğin, karnınız artık oldukça büyüdü ve ağırlık dengeniz de bununla birlikte değişti. Bu nedenle de, vücudunuz ister istemez öne doğru bir ağrılıkla zorlandığı için bel ağrılarınız daha çok olacaktır. Bunun ile birlikte, kramplarınız da artacaktır.

Bu süreçte kabızlık sorunu sizi rahatsız edebilir. Ayaklar, yüzde, ellerde ve bileklerde şişme olabilir. İdrara gitme isteğiniz hızlanabilir, çünkü bebeğiniz aşağıya doğru inmeye başladığından baskı oluşturabilir.

Mide yanmalarınız devam edebilir. Göğüsleriniz oldukça şiştiğinden ve süt bezleriniz çalıştığından, göğüslerden kolostrum yani ilk ağız sütü gelebilir.

Artık doğuma çok az kaldığı için doktor kontrollerinizin sıklaşması önemlidir. Özellikle de hem kendi sağlığınız hem de bu dönem ve sonrasında bebeğinizin gelişimi ve sağlığı, olabilecek her durumda müdahale edilebilmesi için bu kontroller daha çok önem kazanmaktadır. Ayrıca bu süreçte, doktorunuz sizden şeker taraması isteme ihtimali olabilir.