Doğuma az bir süre kala en yoğun dönemlerin yaşanacağı ay, yedinci aydır. Hamileliğin 7. ayı itibari ile anne adaylarında belirgin bir şekilde sırt ve bel ağrısı yaşanır. Çatlaklar artar, karın büyümeye devam eder.

Bebek babası ile duygusal bir bağ kurabilir ve onun sesini duyduğunda ya da babanın elini annesinin karnına koyması ile hareketlenerek tepkiler verebilir. Baba da bu şekilde bebeğin hareketlerini net bir şekilde hissedebilir.

Bu dönemde, anneye uygulanacak bazı testler bulunur. Bu testler, şekerli su testi ve glukoz testidir. Test sonuçlarına göre hamileliğin bitişi ve doğum şekli netleşmeye başlar.

Rahim büyümesi ve bunun anne tarafından hissedilmesi de bu ay itibari ile normaldir. Ayrıca, rahimde kasılmaların olması fakat anneye geçici rahatsızlıklar vermesi dışında, uzun süreli ve sıklaşan kasılmalar yaşandığı takdirde acil bir şekilde doktora görünmek doğru olacaktır.

Anne adaylarının el ve ayaklarında şişmeler de yine doğal gelişmeler olmakla birlikte, abartılı her durumda doktora başvurmak hamilelik açısından önemlidir. Hamileliğin her döneminde kesinlikle hijyene önem vermesi gereken anne adaylarının, doğumun sonlarına doğru ekstra olarak özen göstermesi ve sadece pamuklu çamaşırları giymesi doğru olacaktır.

Karnı sıkmayan giysilerin giyilmesi de bebek sağlığı açısından önemli bir detaydır.

Bebek yedinci ay itibari ile 40 cm uzunluğuna ulaşabilir. Erken doğumun sıklıkla meydana geldiği dönem de yine yedinci aydır.