21. haftaya girilmesi ile anne adayının sorunları da ilerlemeye başlar. Annenin karnı eskiye oranla daha hızlı bir büyür ve buna bağlı olarak çatlakların artması gibi durumlar yaşanır. Karındaki bebeğin de göz yapısı ve tamamıyla kan hücreleri oluşmaya başlar.

Hamileliğin 6. ayı itibari ile daha hızlı bir şekilde kilo almaya başlayan anne adayları, düzenli yürüyüşler yaparak kilosunu kontrol altına alabilirler. Ayrıca, geçen ay daha da hızlanan bebeğin gelişimi adına bu ayda kesinlikle vitamin ve protein içeren gıdalar tüketilmelidir.

Genel olarak bebeğin boyu altıncı ay sürecinde 21 cm uzunluğuna erişebilir. Aynı zamanda bebeğin kilosunun da net bir şekilde hesaplanabilmesi doktorlar tarafından mümkündür.

Bu süreçte bebeğin oluşan ve gelişen organlarının herhangi bir problemi olup olmadığı da yine doktorlar tarafından yapılan tetkikler sonucu öğrenilebilir.

Bu dönemde anne adaylarının özellikle diş fırçalama esnasında diş etlerinde kanama görmesi normaldir. Eskiye oranla daha kuru ya da yağlı bir cilde sahip olma ve sivilcelerin artış göstermesi bu ay itibari ile başlamaktadır.

Bu anlamda doğru ve bitkisel çözümleri doktorlardan öğrenmek, önerilere uymak doğru olacaktır.

Anne adaylarının bacak kasılmaları yaşaması ve gün içerisinde sıklıkla kramp geçirmeleri de altıncı ayda bebeğin ağırlığının artması nedeni ile açıklanabilir. Kemikleri sağlamlaştırmak ve güçlendirmek tüketilecek doğru gıdalar ile mümkün olacaktır.
En azından ağrılar bu şekilde azaltılabilir.