Artık 5. ay geldi ve dışardan bakılınca anne adayı olduğunuz bariz şekilde belli oluyor.

Yeni ve güzel kıyafetler ile çok güzel bir anne adayı olarak gezip, bu özel anların ve ayların tadını çıkarma vakti. Bu ay ile birlikte karın bölgeniz büyüyüp ağırlığınız öne doğru dengeyi yitirdiği için, vücudunuz bu duruma tepki verebilir.

Dolayısıyla bel bölgesinde ağrılarınızda artış olabilir. İlk hamileliğinde 4. aydaki bebek hareketlerini tam farkına varamayan anne adayları, artık bu ay itibari ile bebeğinin hareketlerini net şekilde hissedebilirler.

Bebek daha hızlı büyüdüğü için daha çok acıkmanız muhtemeldir. Kilolara dikkat etmeyi unutmamalısınız.

Ayrıca, hamileliğin getirdiği olumlu durum ile kendinizi çok keyifli hissedebilirsiniz. Cildinizdeki parlaklık, güzellik arttıkça bunun tadını çıkarmak en güzel tarafı olacak.

Rahim büyüdükçe anne adayının nefesinin kesilmesi artacaktır. Ancak artık bebeğinize ve hamileliğinize alıştığınız için depresif hallerden sıyrılacaksınız.

Bebeğiniz 5. ay itibari ile artık  280 – 320 gram arasında değişmek ile birlikte, boy uzunluğu ise ortalama 15 cm civarındadır. Dış dünyaya karşı algıları açık hale gelen bebeğiniz sizi artık duyabiliyor.

Sizin durumunuza ve hareketlerinize göre artık tepki verebilmektedir. İnce tüyleri artık derisini kapladı ve yağ tabakası da hızla gelişmeye devam ediyor.

İç organlar göz önüne alınınca, erkek bir bebeğiniz varsa testisler torbaya geçmiş ve kızınız varsa yaklaşık 6 milyon yumurta da bebeğinizin yumurtalıklarında yerini almış durumdadır.

Artım bebeğiniz uyuyor. Zaman zaman hareketliliği kesildiğinde uyuyordur. Ancak beklenilenden uzun süre hareketsiz olursa doktorunuza başvurmayı kesinlikle ihmal etmeyin.