Hamilelikte önemli aylardan biri olan beşinci ay döneminde, genel itibari ile anne adayları fiziki olarak kendi gelişimlerine ayak uydurma ve alışma dönemindedirler.Bu gelişmeler öncelikle, kilo alımının hızlı bir şekilde artış göstermesi ve vücudunda çatlakların oluşmaya başlamasıdır.

Anne karnındaki bebek te gelişimini hızlıca sürdürürken, artık tekme atmaya ve annesi ile olan hissel iletişimine karşılık vermeye başlamaktadır. Örneğin, anne adayının karnını okşamaya başlaması ile karındaki bebeğin tekme atması ya da gerilmesi, esnemesi bu okşamaya verilecek tepkisel karşılıktır.

Hamileliğin 5. ayı döneminde bebekte orta kulak kemiklerinin geliştiği de söylenebilir. Bebeğin cinsiyeti artık net bir şekilde ortaya çıkar ve herhangi bir problem olup olmadığı da yüzdelik sonuçlarla belirlenebilir.

Anne adaylarının bu dönemde gördüğü ve hızla artmakta olduğu çatlaklarına, göğüs bölgesi de eklenerek şişmeler yaşanabilir. Göğüs ağrısı veya göğüslerde büyümelerin görülmesi hamileliğin beşinci ay dönemi ile alakalıdır.

Karnı gittikçe büyüyen anne adayları hamile kalmadan önceki kilolarına oranla,  daha az kilo alması ve kendisi ile aynı anda hamile kalmış kişilere bakarak karın bölgesinin daha az gelişmiş olması da anne adaylarını bu dönemde strese sokan temel durumlardan biridir.

Hamileliğin her döneminde bazı kadınlar genetiksel açıklamaları olan vücut şekillerine bağlı olarak daha az kilo alabilir ya da aldığı kiloyu göstermeyebilir. Bu durumun anne adayı üzerinde baskı kurması sıklıkla görülmekte ve üzüntü yaratmaktadır.