Bebeklerin vücutlarının neredeyse son şeklini alma aşamasına gelmeleri ve organlarının giderek daha hızlı gelişme göstermesi anne adaylarının hamileliklerinin dördüncü aylarında görülmektedir.
Bu dönemde, anne adayları daha sık bir şekilde vitamin, kalsiyum ve omega içeren besinler tüketmeli, bebeğin organlarının gelişimine katkıda bulunmalıdırlar. Dışarıdan ilaçla vitamin ya da kalsiyum almak çoğu zaman önerilen bir katkı olmamaktadır.

Bebeğin down sendrom belirtisi yaşayıp yaşamadığı ve anne adaylarının 11-14 (ikili test) adı verilen testi yaptırarak hamileliklerindeki son durumu öğrenebileceği dönem de yine dördüncü ay dönemidir.

Anne adaylarının iştahının açılması da bu dönemde sıklıkla yaşanır. Doktorlar da bu dönemin anne adayları için biraz daha zorlu geçmeye başladığının altını çizmektedirler. Anne adaylarının karnının büyümesi ve uyku problemlerinin başlama evresi hamileliğin 4. ayı olarak belirlenmiştir.

Eğer hamile kalan anne adayı zayıf ise hamilelik süreci boyunca daha fazla kilo alması beklenir ve normal olan budur. Daha kilolu bir şekilde hamile kalan anne adayı da hamileliği boyunca daha az kilo alarak hamileliği tamamlar. Bebek, annelerin karnında her şekilde gelişecek ve kilo alacaktır. Yalnız bu kilonun bebeğin anneyi hastalandıracak şekilde alması değil, annenin bebeğini beslemesi için doğru gıdaları tüketmesi sayesinde gerçekleşmelidir.

Bebeğin organlarının geliştiği dönemde, anne adaylarının havuç başta olmak üzere yeşil sebze ve meyveleri tüketmesi önemlidir. Baık ve ceviz yiyerek bebeğin beyin gelişimine destek olan  anne adayı, tüketeceği gıdalar sayesinde bebeğinin organlarını da şekillendirebilir.