Hamileliğin 9. haftası ile 12. haftasını kapsayan, 3. ay dönemi; genellikle anne adayının bel ağrısı ve uyku problemi ile geçmektedir. Bu dönemde diğer dönemlere oranla biraz daha testlere yoğunlaşarak devam edilir. Doktorlar, kanda enfeksiyon olup olmadığını ve idrar yolları ile alakalı bir problem yaşanıp yaşanmadığını bu dönemde fark edebilirler.

Karındaki bebek, artık el ve ayaklarının şekillenmiş olması nedeniyle ultrasonda daha belirgindir ve cinsiyeti çoğu zaman bu ay döneminde belli olmaktadır.

Hamileliğin 3. ayı için anne adaylarının daha fazla dinlenmeye ihtiyaç duyması doğal bir gelişmedir. Giderek büyüyen karın bölgesi ve iştahın artması gibi faktörler sayesinde anne adayı artık tamamen hamileliği benimsemiş durumdadır. Psikolojik anlamda sıkıntıların yaşanması bu dönemde çoğu zaman sona erer.

Anne adaylarının yiyecek ayrımına gittiği üçüncü ay döneminde, ekşi ve tatlı olarak yemekler ayrılır. Bazı anne adayları ekşi tatlara ihtiyaç duyarken bazı anne adayları tatlı gıdalara yönelir. Bunun sebebi de kanda oluşan düşük miktarların yönlendirdiği sinyallerdir.

Algı açılmasının sıklıkla başlama ayı olarak görülen üçüncü ay döneminde, anne adayları daha iyi şekilde koku ve tat almaya başlarlar. Duyarlılığın artması da zamanla devam eder. Belli bir zamandan sonra da mide bulantıları artarak kendini göstermeye başlar.

Hamilelik sürecinde pek çok şeyden tiksinme yaşanabilir. Deterjan, kolonya ve benzeri özellikle kimyasal maddeler bu dönemde mide bulandırıcı olabilmektedir.