Hamileliğin 2. ayında artık hamile olduğunuz kesinleştiğine göre, bebeğinizin gelişimi ve sağlığı üzerine daha detaylı konulara girilen ay olarak görülebilir.

Bu süreçten sonra hem vücudunuz, hem hormonlarınız, hem de düşünceleriniz çok değişecek, hazırlıklı olun!

Bu süreçte bebeğinizi minicik bir fasulye gibi, ortalama 1-1buçuk santim civarında ultrasonda görülebilir. İlk ayda duymakta zorlanılan kalp atışlarını büyük bir keyif ile artık dinleyebilirsiniz.

Tüm hamilelik boyunca sizin sayenizde beslenecek olduğu kordon bağı da bu ay oluşmaya başlamaktadır. Dış derisi ve onun altındaki deri altı dokuları, kemikleri, iç organ olarak da bağırsak, ve karaciğerleri gelişmeye başladı.

Peki bebeğinizde bu değişimler olurken, sizde ne gibi değişimler oluyor?

Öncelikle özellikle hamileliğin ilk 3 ayında en hızlı şekilde görülen göğüslerde büyüme ve şişlik yaşanan en önemli değişikliklerdendir. Göğüs uçlarında koyulaşma olabilmektedir ve hamileliğin getirdiği bu hormonların en temel değişimidir.

Aynı zamanda kusma refleksleriniz artabilir. Yine hamileliğin ilk aylarında ortalama 4. ve 5. aya kadar mide bulantıları ve kusmalar artmaktadır.

Sadece biyolojik olarak değil, aynı zamanda da duygusal yönden de yoğun bir döneme girebilirsiniz. Ani duygu değişimleri görülebilir.Bu süreç bebeğinize alışmanız için bir başlangıçtır.

Artık farklı bir döneme girildiği ve karı koca olmanın dışında anne baba olarak da en doğru duruşu sergilemeniz için artık hazırlık yapılmaya başlandığı eşsiz zamanlara hoş geldiniz!