Her dönemde farklı belirtiler yaşayan hamile kadınların, hamileliklerinin ikinci ayında genellikle yaşadıkları tek durum “farklılıktır”. Bu farklılık, bebeği biraz daha hissetme ya da hiçbir şekilde hissedememe; mutsuzluk, aşırı yorgunluk ve mide bulantılarının başlaması şeklinde maddelenebilir.

Artık ultrasonda daha belirgin halde gözükebilen bebeğin yinede anne karnında hala çok küçük olması nedeni ile anne adayları en çok hamileliklerinin ikinci aylarında duygusal olarak farklılık yaşarlar.

Örneğin, normal zamanlarda hiçbir şekilde tepki verilmeyecek olaylara hamileliğin ikinci ayında daha fazla tepki verebilirler. Sık sık ağlama nöbetleri ya da kötü hissetme gibi evreler de yine ikinci ayda çok fazla görülmektedir.

Hamileliklerin her döneminde öncelik anne sağlığına verilir ve annenin sağlığı iyi olmadan bebeğin sağlığının iyi olması beklenemez. Bu nedenle anne adayları da algı yönetimini en çok hamileliğin 2. Ayı evresinde kullanmalı ve kesinlikle kendini psikolojik bunalımlara sokmamalıdır.

Kozmetik ürünlerden uzaklaşmaya başlamak ve parfüm gibi cilde zarar verici ürünleri kullanmamaya özen göstermek ikinci aydan itibaren daha mümkün bir hal almaktadır. Düzenli olarak kullanılan gece veya gündüz kremleri var ise doktor kontrolüne sunulup ürünlerin kullanılması daha doğru olacaktır.

Hamileliklerin ikinci ayında yeme içme alışkanlıklarına da ekstra dikkat etmek gerekmektedir. Mide yanmalarının başlamasını geciktirmek için kızartma türünde yiyeceklerin tüketiminin kesilmesi ve tüketilen yiyecek  içeceklerin temiz, zararsız olmasına önem verilmelidir.