Bir bebek sahibi olmaya karar verdiniz, veyahut da sürpriz bir şekilde hamile kaldığınızdan şüpheleniyorsunuz. Eğer böyle bir şüpheniz varsa, doktora başvurduysanız, bunun yanı sıra hamileliğiniz ile ilgili şüphelerinizi doktora gitmeden önce de bir gidermek için gebelik testi yaptıysanız ve son olarak da kan testi ve ultrason muayenesi ile bu şüpheleri açıklığa kavuşturup hamile olduğunuzu öğrendiyseniz, annelerin dünyasına hoş geldiniz!

Evet, tüm bu olanlar hamileliğin ilk ayında gerçekleşmektedir. Tam anlamıyla bir heyecan dalgası yaratan bir olaya adım atan çiftler de bu süreçte oldukça neşeli olmaktadır. Bir de doktor kontrollerine gidip gelmelerin başladığı ilk ayda, öncelikle bebeğin kalp atışının olup olmadığına bakılır.

Eğer ilk ay içerisinde şüphelendiniz ve gidip testlerle hamileliğinizi kesinleştirdiyseniz, henüz ikinci ayın içerisinde değilsiniz demektir ve bebeğin kalp atışlarını duyamazsanız hemen paniklemeyin. Bebeğinizin kalp atışlarını genellikle ortalama 5. ve 6. haftalarda duyabilirsiniz.

Kalp atış sesini duymak hamileliğin gerçek olup olmadığını anlamak içindir. Çünkü ilk ay içerisinde gebelik kesesi ultrasonda görülse bile, bebeğin oluşumu olmayabilir ve bu duruma da boş gebelik denilmektedir. Dolayısıyla, hamileliğinizin ilk ayında yapılabilecek ve öğrenilebilecek tek şey, bebeğin canlı olup olmadığıdır. Herhangi bir sağlık bilgisi almayı beklememelisiniz.

Eğer bebeğinizin varlığı kesinleştiyse, hayırlı olsun. Artık eşiniz ile kutlamalara başlayabilir ve bebeğiniz ile ilgili hayallere dalabilirsiniz!