Kadınlarda adet gecikmesi olarak ilk belirtilerini sunan hamileliğin ilk ayında, kuşkusuz anne adayı pek fazla bulgu ile karşılaşmaz ve hamileliğe tam anlamıyla kendini adapte edemez. Karnında bir mercimek tanesi büyüklüğünde var olan bebeğin, kendini annesine hissettirebilmesi için biraz daha büyümesi ve anne adayına çeşitli durumlar yaşatması gerekmektedir.

Hamileliğin 1. Ayı genel olarak anne sağlığı üzerinde durulur ve bu anlamda testler yapılır. Doktorun ultrason sonuçlarına bakarak bebeğin gelişimini takip etmesi ve takiplerin sıklığını artırması şeklinde süreç devam eder.

Hamilelikten önce dahi, hamile kalındığından itibaren kesinlikle sigara ve alkol tüketimi yapılmamalıdır. Henüz gelişme ve daha açık anlatımla oluşma aşamasında olan bebeğin, tamamıyla besinlerini annesinden karşıladığı unutulmamalı ve annesinin sigara içerek aslında bebeğin gelişimine zarar verdiği bilinmelidir.

Anne adaylarının doktorların önerilerine harfiyen uyması ve bebeğin gelişimi için anne adaylarının kesinlikle doğal ürünlerle beslenmesi bu süreci daha doğru bir şekle sokacaktır. Katkı maddeler içeren ve çoğunlukla dışarıda satılan yiyecekler tüketilmemeli, mümkünse de umumi tuvaletler anne adayları tarafından kullanılmamalıdır.

Gebeliğin ilk aylarında kadınların lekelenme görmeleri oldukça normaldir. Bu lekelenme, bir ya da iki gün sürmekte ve normal regl kanamalarından farklı olarak daha açık renkte olmaktadır. Hamilelik belirtilerinden biri olan lekelenme, ağrı ya da sancı vermemektedir. Bir ya da iki günden fazla süren lekelenmeler de muhakkak doktor kontrolüne gidilmeli ve anne adayının durumu hakkında bilgi alınmalıdır.