Hamilelikte anne adayları bir takım endişeler ve yersiz korkular yaşayabilmektedirler. Bu dönemin değişken duyguları ve hormonal değişimlerin etkisiyle bu endişeler ortaya çıkmakta ve anne adayınının moral motivasyonunu olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Hamilelikte yaşanılan bu endişelerin doğal ve geçici bir durum olduğunu bilmek ve bu dönemde stres faktörlerinden kendinizi uzak tutmak sağlıklı bir gebelik süreci için önemlidir.

Anne adaylarının hamilelikte en çok yaşadıkları bazı endişelere daha yakından bakalım;

İyi bir anne olamama endişesi

Bu endişeyi birçok anne adayının yaşaması gayet normaldir. Öncelikle böyle bir endişeyi taşımak bile iyi bir anne olma düşüncesine ve isteğine sahip olduğunuzu göstermesi bakımından önemlidir. Çocuğunuzu kucağınıza aldığınız andan itibaren yavrunuza karşı geliştireceğiniz tarifi imkansız duygular onun için her şeyin en iyisini yapma gücü ve isteğini size  fazlasıyla vereceğinden emin olabilirsiniz.

Sağlık problemleri yaşama endişesi

Anne adayları hamilelikleri sırasında sağlık problemi yaşama endişesiyle karşı karşıya gelebilirler. Bu endişelerin üstesinden gelmek için doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda hareket etmek, bilinçli bir hamilelik dönemi geçirmek için kendinizi eğitmek önemlidir. Kendiniz ve bebeğiniz için yapmanız gerekenleri yaptıktan sonra sağlık endişeleri duymanız için hiçbir sebep yok. Kendinize ve bebeğinize iyi bakarak bu dönemlerin tadını çıkarmaya bakın!

Fiziksel endişeler

Hamilelik sırasında alınan kilolar ve vücudun yaşamış olduğu değişimler anne adaylarının doğum sonrası eski görünümlerine kavuşamayacakları endişesi taşımalarına neden olabilmektedir. Öncelikle bu durumun hamileliğin doğal bir parçası olarak kabul edin ve hamileliğin gelip geçici bir süreç olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Doğum sonrası eski görünümünüze kavuşmanın sizin elinizde olduğunu unutmayın!

Doğum endişesi

Anne adaylarının en çok taşıdığı endişelerden biri de doğum endişeleridir. ‘’Doğum sırasında canım acıyacak mı?’’ , ‘’Sancılara dayanabilecek miyim?’’ , ‘’Doğum sorunsuz bir şekilde sonlanacak mı?’’ türünden endişeler anne adaylarının kafalarını meşgul edebilmektedir. Bu endişelerin üstesinden gelmek için kendinizi doğuma psikolojik olarak hazırlamak önemlidir. Doğum ile ilgili eğitim programlarına katılabilir, uzmanlardan ve sevdiğiniz insanlardan bu noktada destek alabilirsiniz.

Hamilelik döneminde bu gibi endişeleri taşımanın doğal olduğunu kabul ederek kendinizi psikoloji açıdan yormamalı ve üstesinden gelemediğiniz bazı endişeler için profesyonellerin yardımına müracaat etmeyi ihmal etmemelisiniz.