Hamilelik sürecinde bedensel ve ruhsal değişikliklere bağlı olarak bir takım sıkıntılarla karşılaşmak olasıdır. Ancak karnınızda bir can taşıdığınızı bilmek ve bu sürecin sonunda dünyalar tatlısı bebeğinizi kucağınıza alacağınız düşüncesi bu sıkıntıların üstesinden gelmenize yardımcı olacak.

Zaten keyifli olan bu mucizevi günleri sizin için daha keyifli ve sağlıklı hale getirecek bazı önerilerimiz var!

Egzersiz yapmayı ihmal etmeyin

Hamilelik döneminde aktif kalmak çoğu anne için bir zorunluluktur. Düzenli olarak egzersiz yapmak, kan dolaşımına ve kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olacak, ruh halinizi iyileştirerek daha iyi uyku uyumanızı sağlayacak.

Pilates, yoga, yüzme ve yürüme yapabileceğiniz en uygun etkinliklerdir. Ancak, herhangi bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuza mutlaka danışın. Egzersiz yaparken vücudunuzu dinlemek kendinizi yormamak ve aşırıya kaçmamak açısından çok önemli.

Kendinizi eğitin

Özellikle ilk bebeğinize hamileyseniz hamilelik ve doğum hakkında bilgi sahibi olmanız, kendinizi eğitmeniz doğuma daha hazırlıklı hissetmenize yardımcı olacaktır.

Hamilelikle ilgili kitaplar okumak ve eğitim programlarına katılmak bu açıdan önemlidir. Bu sayede bilinmeyenlerin verdiği endişelerden uzaklaşacak, daha rahat bir hamilelik dönemi geçirecek ve psikolojik olarak daha kolay bir doğum gerçekleştireceksiniz.

Kilonuzu Takip Edin

Hamileyken aldığınız kiloları takip etmek sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek açısından oldukça önemlidir. Bu dönemde alınması önerilen kilo 9-14 kg arasındadır. Alınacak aşırı kilolar sizin ve bebeğinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Aşırı kalori almaktan kaçınmak, hareketsiz kalmamak, egzersiz yapmak rahat bir hamilelik dönemi geçirmenizi sağlayacak, doğum sırasında ve sonrasında yaşanabilecek bazı olumsuz durumların önüne geçecektir.

Ayrıca sizin ve bebeğinizin sağlığını etkileyecek derecede kilo kayıpları yaşamak erken doğum gibi istenmeyen durumlara neden olabileceği de unutulmamalıdır.

Beslenmenize Dikkat Edin

İyi beslenmek sağlıklı bir bebek sahibi olma olasılığını arttıran en önemli faktörlerin başında gelir. Hatta bebeğiniz büyüdükten sonra bazı kronik hastalıkların riskini azaltabilir.

Hamileyken demir ve kalsiyum içeren gıdaları tüketmek, doktor tavsiyesiyle vitamin desteğinde bulunmak sağlığınız açısından oldukça önemlidir. Ayrıca kafeini azaltmak, sigara ve alkolden kesinlikle uzak durmak önceliğiniz olmalıdır.

Kendinizi Koruyun

Hamile olmak cildinizi güneş ışınlarına ve çeşitli hava şartlarına karşı daha hassas hale getirir. Güneşli ve sıcak havalarda bir şapka, güneş gözlüğü ve güneş koruyucu kremlerle hava şartlarına karşı kendinizi koruyun. Ayrıca soğuk hava şartlarına karşı da gerekli önlemleri almayı ihmal etmeyin.

Kendinizi riske sokacak durumlardan her zaman uzak tutun. Her ne şartla olursa olsun kendinizi zorlamayın, yormayın ve gerçekleşebilecek çeşitli kazalara karşı tedbirli davranın. Seyahate çıkmadan önce mutlaka doktorunuzun tavsiyelerine başvurun.

Ayrıca alacağınız tedbirleri aşırı derecede abartarak kendinizi stres altına sokmayın. Bu tedbirlerin hareketlerinizi kısıtlamasının ve hayattan keyif almanızın önüne geçmesine izin vermeyin.

Doktorunuzla İletişim Halinde Olun

İlk kez hamile olmak biraz kafa karıştırıcı olabilir. Muhtemelen kafanıza takılan bir sürü soru olacaktır. Bunlara cevap bulmak için her zaman doktorunuzla irtibat halinde olun.

Hangi tür ağrıların normal olduğu hangilerinin normal olmadığı gibi sorularının en doğru cevabını verebilecek kişi doktorunuzdur. Kafanıza takılan her türlü sorunun cevabını almak için doktorunuzun peşini bırakmayın. Cevapları bulduğunuzda yaşayacağınız kafa rahatlığı huzurlu bir hamilelik geçirmek açısından önemlidir.

Kendinize Vakit Ayırın

Hamileyken meşgul olduğunuzu düşünüyor olabilirsiniz ancak bebeğiniz dünyaya geldiğinde kendinize ayırabileceğiniz vakit çok daha sınırlı olacaktır. Bu bakımdan kendinize vakit ayırmayı ihmal etmeyin!

Kişisel bakımınıza özen göstermeye devam edin, sosyal aktivitelerden geri kalmayın. En meşgul olduğunuz günlerde dahi ufak yürüyüşlere çıkmayı ihmal etmeyin. Bu yürüyüşler sizin ve bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olacaktır.