Hamilelik zor ve uzun bir süreçtir. O yüzden her yönden değerlendirilmeli ve alışılagelmiş bazı davranışlarınızdan vazgeçmek zorunda kalabilirsiniz.

Hamilelikte sigara ve alkol kullanımı bebeğinizin sağlığı için oldukça tehlikelidir. Çünkü sigara içen bayanların düşük doğum ve erken doğum riski vardır. Sigara ve alkol anne karnında bebek ölümlerine sebep olmaktadır.

Hamilelikte doktor aksini söylemediği sürece anne adayı zorlanmayacak pozisyonlarda cinsel ilişki devam edebilir. Ama düşük tehlikesi olan ve gebeliği boyunca kanamaları devam eden hamileler cinsel ilişkiden kaçınmalıdır.

Hamilelik boyunca her gün banyo yapabilir ve isterseniz yüzebilirsiniz. Bu durumlar sizi sakinleştirecektir.

Hamilelikte diş bakımı yaptıracaksanız bunu biraz ertelemeniz gerekebilir. Lokal anestezi altında rutin diş kontrollerinizi yaptırabilir ama diş çektiremezsiniz.

Hamileliğin ilk aylarında kıyafet yönünden herhangi bir sıkıntı yaşamasanızda 4. Aydan itibaren giyim alış verişine çıkmanız gerekebilir. Bol giysiler ve vücudunuza yapışmayan iç çamaşırları tercih etmelisiniz.

Hamilelik boyunca düzenli yürüyüş ve egzersizler yapmalısınız. Kendinizi zorlayacak hareketlerden kaçınmalısınız.

Hamile olmak iş hayatına engel değildir. Ancak aşırı tempolu iş hayatı sizi fazlaca yorabilir. Hamilelik boyunca düşük tehlikesi olan ve vajinal kanamalar geçiren anne adayı uzak seyahatlere çıkmamalıdır.

Hamileliği normal seyredenler için seyahat engeli yoktur. Doğum hakkındaki her şeyi doktorunuzdan öğrenmeli ve doğum anı yaklaştığında soğukkanlı olmalısınız.

Doğum için gerekli olan çantayı önceden hazırlamanız sizin için kolaylık olacaktır.