Hamilelikte en çok merak edilenlerden biri de saç boyatmanın sakıncalı olup olmadığı konusudur. Anne adayları hamilelikleri sırasında kendilerini daha iyi hissetmek, değişiklik yapmak arzusuyla saçlarını boyatmak ihtiyacı duyabilmektedirler. Peki ama hamilelikte saçları boyatmanın sizin ve bebeğinizin sağlığına olumsuz bir etkisi var mı?

Öncelikle saç boyatmanın fetüste ve sonrasında yeni doğan bebekte anomaliye yol açtığıyla ilgili bilimsel bir sonucun olmadığını söyleyebiliriz. Ancak anne adaylarının saç boyatmaya karşı temkinli olmaları gerektiğini eklemeden geçemeyiz.

Saç boyalarının içeriğinde bazı kimyasal maddelerin bulunması hamilelik döneminde saç boyatmaya karşı temkinli yaklaşmak gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu nedenle doktorlar bebeğin organ gelişiminin gerçekleştiği ilk 3 ayda anne adaylarına saç boyatmanın sakıncalı olabileceğini söylemekte ve tavsiye etmemektedirler. Saç boyalarının içerisinde bulunan kimyasalların soluma yoluyla anne karnındaki bebeğe geçebileceğini söyleyen doktorlar olduğu gibi konuya bu kadar hassas yaklaşmayan doktorlar da vardır. İlk 3 ay için tedbiri elden bırakmayıp saç boyamayı bir müddet ertelemek anne adayları için daha yerinde bir karar olacaktır.

İlk 3 ay sonrasında ise saç boyatmanın sağlık açısından risklerinin azaldığı söylenmekte ve doktorlar tarafından sakıncalı olmayacağı belirtilmektedir.

Kendi kendinize saç boyama işlemi yaptığınızda mutlaka ellerinize eldiven giymenizi ve boyanın saçlarınızda uzun süre kalmadan fazla sıcak olmayan suyla yıkamanız gerektiğini söyleyebiliriz. Böylece deri yoluyla bünyenize geçebilecek katkı maddelerine karşı tedbirli davranmış olursunuz.

Elbette her anne adayı bakımlı olmak ve kendini iyi hissetmek ister. Saçlarında değişikliğe giderek moral motivasyonu arttırmak, kimi sıkıntılara katlanma gücünü arttıracaktır. Bizim tavsiyemiz ise sağlık açısından telafisi olmayan durumlara karşı her zaman daha temkinli davranmaktır. Bu dönemlerde sağlık açısından risk oluşturma ihtimali olan kişisel bakımınızdan bir müddet fedakarlık yaparak saç boyatmayı hamilelik sonrasına ertelemenizdir.