Hamilelik kadınlar için oldukça zor bir süreçtir. Hamilelik sırasında kadınların hormonal dengelerinde birçok değişiklik meydana gelir.

Birçok kadın normalde olduğundan daha duygusal bir hale gelebilir. Kadınların bu dönemde vücutlarında bazı değişiklikler yapmak istemesi oldukça sık rastlanan bir durumdur.

Hamilelerin saçlarını boyatıp boyatamayacağını birçok kadın merak etmektedir.

Saç boyasının bebeğe zararı var mı ?

Hamilelikte saç boyatma işleminin doğumsal bir zarar vereceğine dair somut bir veri bulunmamaktadır. Fakat saç boyasının içinde zararlı olabilecek birçok kimysasal madde bulunmaktadır.

Doktorlar bu yüzden, tedbirli davranmak adına, zorunlu bir durum olmadıkça saç boyatmaktan kaçınılmasını, zorunlu bir nedenden dolayı saçların boyanması gerekiyorsa, 4.aydan sonra boyama işleminin yapılmasını önermektedir.

Organik boya önemli

Saç boyatmak konusunda, hamileliğin 4. Ayının geride bırakılması kadar, saç boyasının içeriği de önemlidir. Hamile kadınlar, mümkün olduğunca organik ve bitkisel boyaları tercih etmelidir.

Gebelik sırasında, vücudu çeşitli kimyasallar ile temas ettirmekten mümkün olduğunca kaçınmak gerekir. Zaten saç boyasının hekimler tarafından zararlı bulunmasının sebebi, boyanın içindeki bazı kimyasalların deri yoluyla kana karışmasıdır.

Bu yüzden, çok fazla kimyasal madde içeren boya türlerinden mümkün mertebe kaçınmak gerekir.

Kısaca, hamileliğiniz süresinde, saçınızı boyatmaya ihtiyaç duyar hale geldiyseniz ilk olarak, hamileliğin dördüncü ayını geride bırakmalı, daha sonra da kullanacağınız boyanın bitkisel içeriğe sahip olmasına dikkat etmelisiniz.