Beslenme her canlının yaşamını idame ettirebilmesi için gerekli olan bir davranış biçimi olsa da her bireyin yaşamına ve zevkine uygun beslenme tarzı farklı.

Kimi çok sağlıklı beslenirken kimileri buna aldırış etmez.  Ancak son yıllarda sağlıklı beslenme ve mucizevî etkileri olan yiyecekleri tüketme alışkanlığı oldukça önem taşımaya başladı.

Bu konu özellikle hamile kalan bayanların ilgisini çekmekte. Çünkü sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek her anne adayının en büyük arzusu. Bu sebeple uzmanlar da gebelikte alınması gereken ve etkisi kanıtlanmış pek çok sebzeyi önermektedir.

  • İlk olarak beta karoten içeren besinleri sıralayabiliriz. Çünkü beta karoten bebeğin hücre ve organ gelişimi için önem taşımaktadır. Ayrıca görme yeteneği ve bağışıklık sistemi için gerekli olan madde domates, mısır, tatlı patates, balkabağı ve dolmalık biberde bulunmaktadır.
  • İkinci sırada C vitamini içeren sebzeleri sayabiliriz. Çünkü C vitamini kemik ve diş gelişimi için mutlaka alınması gereken bir maddedir. C vitamini, enginar, brokoli, patates, fasulye, pancar ve limonda bulunur.
  • Kuşkonmaz ve barbunya da folik asit yönünden oldukça zengin bebeğin sinir sisteminde oluşabilecek hasarlara karşı koruma sağlayan mucizevî değeri olan sebzelerdendir.
  • Lif içeren sebzeler de gebelikte yaşanması muhtemel kabızlıklardan korunmak amacıyla tüketilmesi gereken besinler arasında olmalıdır.  Bezelye, taze fasulye, lahana hem lif hem de B,C,D ve E vitaminleri yönünden oldukça etkilidir.
  • Hamileler için mucizevî değer taşıyan ve tüketilmesi gereken diğer sebzeler arasında bol miktarda demir, C ve A vitamini barındıran ıspanak da bulunmaktadır. Bu sebze vitaminler dışında aynı zamanda gebelik döneminde yaşanan kansızlık problemini de ortadan kaldırabilecek enzimler içerir.
  • Bunun yanı sıra B1, K ve C vitaminini bol miktarda bulabileceğiniz kabak, maydanoz, kıvırcık ve bol miktarda A vitaminiyle hücrelerin yenilenmesini sağlayan avokadonun tüketilmesi gerekmektedir.

Gebelik döneminde yenmesi gereken sebzeler sadece bebeğin gelişimi açısından değil aynı zamanda anne adayının da sağlıklı olabilmesi veya kalabilmesi için de gereklidir. Anne adaylarının önerilen bu sebzeleri tüketmesi gereken miktarlarını uzman doktorları belirleyebilir.