Hamileler için pek çok mevsim meyvesinin çeşitli faydaları olduğu biliniyor. Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek için bu meyveleri bolca tüketmeli, hem kendiniz hem de bebeğiniz için gerekli olan vitamin ve mineralleri vücudunuza depo etmelisiniz.

Hamilelikte en çok aşerilen meyvelerden biri olan erik, anne adaylarının ihtiyacı olan vitaminleri barındırması açısından mucize olarak nitelendirilebilir. Hazır tezgâhlarda bolca erik mevcutken sağladığı faydalardan yararlanmak sizin ve bebeğiniz açısından oldukça faydalı olacaktır. Kış aylarında erik aşerirseniz bulmak o kadar da kolay olmayabilir. Bizden söylemesi 🙂

Eriğin faydaları

Ekşi tadıyla ağzımızı sulandıran eriğin birçok faydaları olduğu biliniyor. Bu nedenle erik tüketimi anne adayları için faydalıdır. Peki nedir faydaları?

Sindirim sistemini rahatlatır

Hamilelikte anne adaylarının yaşadıkları sorunların başında sindirim sistemi rahatsızlıkları gelmektedir. İşte erik bu tür rahatsızlıklara karşı oldukça faydası dokunan bir meyvedir. Lifli yapısı sayesinde hazımsızlık, gaz ve kabızlık gibi sorunlara çözüm arıyorsanız erik tüketebilirsiniz.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir

Erik, vücudu hastalıklara karşı korumada siper görevi gören bağışıklık sisteminin oluşmasına ve sağlamlaşmasına yardımcı özelliklere sahip bir meyvedir. içeriğindeki antioksidanlar sayesinde vücudun savunma kuvvetini arttırır.

Demir eksikliğine karşı yardımcıdır

Anne adaylarının hamilelik döneminde en çok ihtiyaç hissettikleri minerallerin başında demir gelmektedir. Erik ise demir açısından zengin bir meyve türüdür.

A, C ve K vitaminleri barındırır

Erik sahip olduğu A vitamini sayesinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Ayrıca A vitamininin cilt rahatsızlıklarını gidermedeki etkisi biliniyor. Hamilelikte karşılaşacağınız muhtemel cilt sorunlarına karşı erik tüketmeyi ihmal etmeyin!

C vitamini içeren besinler vücudun direncini arttırıcı özelliklere sahip olmaları dolayısıyla sık sık tüketilmesi gerekmektedir. Erik de bu meyvelerden bir tanesidir. C vitamininin yine vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği, antioksidan özelliklere sahip olduğu biliniyor. Diş eti kanamalarını gidermek açısından C vitamini oldukça önemlidir. Hamilelikte ortaya çıkan diş eti sorunlarına karşı erik tüketimi size yardımcı olacaktır.

K vitaminin insan sağlığı açısından en önemli faydası kemiklerin ihtiyacı olan kalsiyumu sağlamasıdır. Erik yeterli miktarda K vitamini barındırmasından dolayı hamilelerin tüketmesi tavsiye edilmektedir.