Yaz geldi, havalar ısındı ve hepimiz o soruları kendimize sormaya başladık, “Acaba havuza ya da denize girembilir miyim?” Yazın sıcaklarında boğuşmak yerine, serin sularda yüzmek oldukça güzel bir fikir. Üstelik çok faydalı bir aktivite. Uzmanların verdiği bilgiye göre; haftanın 3 ya da 4 gününü  30 dk düşük tempo ile yüzerek değerlendirmenin, hamilelik dönemine iyi yönde etkileri olacağı yönünde. Hamilelik ile başlayan sırt ve bel ağrıları, yüzme sırasında yapacağınız egzersiz hareketleri sayesinde azalacaktır. Bazı uzmanlar hamileliğin ilk dönemlerinde görülen bulantı ve kusma gibi şikayetlerin yüzmeye bağlı olarak azalma gösterdiğini de savunmaktadır. Bu yüzden sıcak havalarda keyifle yüzmek, vücudunuza ve bebeğinize çok iyi gelicektir.

Yüzmenin bir sakıncası olmadığını öğrendik. Peki denize mi gitmeli yoksa havuza mı? Akla gelen diğer bir soruda bu. Havuza girmek hamileler için risk taşıyabilir. Havuzlarda bulunan suyun temiz kalabilmesi için devir daim sistemleri vardır. Havuzda bulunan su sürekli olarak filtrelerden geçerek temizlenmektedir fakat bu tek başına yeterli bir önlem olmadığından, mikropları yok etmek için çeşitli kimyasallar kullanılmaktadır. Bu kimyasallar belirli oranların üzerinde kullanıldığında anneye ve bebeğe zararlı etkiler verebiliyor. Bu kimyasallardan az kullanıldığında ise yeterli oranda temizlik sağlanmıyor. Bu yüzdün çoğu havuz hamileler için risk oluşturacaktır.

Fakat matem yapmıyoruz. Havuza giremiyorsak, denizler bizi bekliyor. Deniz suyu anne ve bebeğine risk oluşturmaz. Tersine faydalı ve yararlıdır. Fakat denize ya da havuza girerken hamile olduğunuzu unutmayın. Yüzmeye başlamadan önce mutlaka ısınma hareketleri yapın.

Sonuçta keyif yapmaya geldik. Dalmaya ya da hızlı yüzmeye hiç gerek yok. Hafif tempoda yüzmeniz egzersiz yapmanızı sağlarken vücudunuza ve bebeğinize iyi gelecek.

Yüzmeye giderken yanınıza sizi güneşten koruyacak şeyler almayı unutmayın. Özellikle çabuk kuruma özellikli hamile mayo modelleri tercih edebilirsiniz. Güneş gözlüğünüz, sizi güneşten koruyacak şapkanız ve tabiki güneş kreminiz de mutlaka yanınızda olsun. Sıcak havalarda hızlı sıvı tüketimi gerçekleştiği için yanınıza su alın. Bol bol su için. Topuklu ayakkabılardan kaçınmaya çalışın. Havuza gidiyorsanız, altı kaymayan terlik almanızı da tavsiye ederiz. O zaman iyi tatiller 🙂

Peki sizin tercihiniz hangisi havuz mu deniz ?
Anne adayları ile bu konuda deneyimlerinizi paylaşmaya ne dersiniz ?