Hamilelik döneminde eşyaları kaldırma genel olarak zararlı olarak kabul edildiğinden dolayı kişilere tavsiye edilmez. Ancak bazı zamanlarda herhangi bir eşyanın taşınması söz konusu olabilir. Bu tarz durumlarda hamilelerin dikkat etmesi gereken bazı adımlar bulunur.

Eşya Nasıl Taşınır?

Eşyayı taşımak için öncelikle tam olarak ağırlığına göz attıktan sonra, çok ağır olduğu görülen eşyalar kesinlikle taşınmamalıdır. Özellikle hamileliğin ilerleyen dönemlerinde eşya taşımak daha sakıncalı olarak görülüyor.

Eğer nesne küçük parçalara ayrılacak durumdaysa, vakit kaybetmeden kırıp bölerek taşınmasını daha kolay bir hale getirebilirsiniz. Örnek olarak kitaplarınızı taşımanız gerekiyorsa, bunu birkaç çantaya eşit olarak bölebilir bu sayede ekstra çabadan kurtulabilirsiniz.

Bunun yanında nesneleri kaldırmadan önce, kısa mesafedeyse itmeyi düşünebilirsiniz.

Eşyayı kaldırmaya karar verdiyseniz, o zaman mümkün olduğunca ona yakın bir hale gelerek iki ayağınızı birbirinden uzak olarak konumlandırın. Ayaklarınızı sağlam ve sıkı bir şekilde tuttuğunuzdan emin olduktan sonra, dengeli bir şekilde eşyayı taşımaya çalışın. Mümkünse iki elinizide eşyanın üzerine koyarak dengeyi sağlamaya çalışın.

Eşyaları kaldırırken daha dengeli bir şekilde taşımak için, mutlaka sırtınızı dik tutmanız gerektiğini unutmamalısınız. Hamilelik döneminde pelvik bölgesindeki doğuma hazırlık süreci başladığından dolayı, bağ dokularının esnekliği artmış durumdadır. Bu durum sırtın her zamankinden daha hassas olmasına neden olurken, sırtın oldukça zayıf bir yapıya sahip olmasına neden olur.