Hamilelik hem annenin hem bebeğin sağlığı için oldukça önemli bir dönemdir. Bebeğin ilk gelişimi anne karnında tamanlanır, bebeğin dünyaya sağlıklı bir şekilde gelebilmesi için anne karnındayken iyi bir dönem geçirmesi gereklidir. Hamilelik anne için de oldukça kritik bir dönemdir.

Hamilelik sırasında vücutta hormon değerleri değişiklik gösterir, bununla birlikte kendisiyle birlikte başka bir canlıyı vücudunda bulundurmak ciddi yorgunluğa sebep olabilir. Bu yüzden hamileyken sağlığa çok dikkat edilmelidir.

Hatta bazı hazırlıklar daha çocuk yapmaya karar verildiğinde yapılmalıdır. Hamilelikten önce dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır.

Hamilelik öncesi neler yapılmalıdır ?

İlk olarak önem verilmesi gereken nokta, psikolojik hazırlıktır. Dünyaya bir çocuk getirmek istediğinizden emin olmalısınız. Bir çocuğun sorumluluğunu üstlenmeye hazır olduğunuzu hissetmelisiniz.

Eğer anne olmaya karar verdiyseniz, yapmanız gereken, bir hekimden randevu almak ve muayeneye gitmektir. Böylece hekim genel durumunuz hakkında bilgi sahibi olur ve gebelik durumunda yaşam şeklinde değiştirmeniz gereken durumlarla ilgili bazı planlar yapar.

Fiziksel muayene yapılmalıdır. Gebelik durumunda problem oluşmaması için, oluşabilecek enfeksiyonlara karşı aşı yapılmalıdır. Anne adayında, şeker veya tansiyon gibi kronik bazı rahatsızlıklar olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Eğer anne adayının düzenli olarak kullanmak zorunda olduğu bir ilaç varsa bu ilacın gebeliğe etki edip etmeyeceğine bakılmalıdır.

Hem anne hem baba adayının aile hikayeleri sorgulanmalı ve geçmişlerinden genetik olarak aktarılan bir hastalıkları olup olmadığına bakılmalıdır.