Hamilelik döneminin en önemli sıkıntılardan bir tanesi de kıyafet seçimidir. Çünkü hamilelik ilerledikçe vücudun karın, basen ve göğüs bölgesinde değişiklikler yaşanır ve bu değişiklikler de sahip olunan normal kıyafetlerin artık vücuda uygun olmama problemini ortaya çıkarır. Bu problem gebelik döneminde zaten hassas olan anne adaylarının hem fiziksel hem de ruhsal yönden mutsuz olmalarına sebep olabilir.

Hamilelik dönemini rahat geçirebilmek için vücuda uygun kıyafetler kullanmak büyük önem taşır. Zira bir süre sonra içine sığamayacağınız giysileri satın almak hem maddi hem de manevi açıdan sizi zarara uğratabilir. Hamile kıyafetleri alırken birkaç önemli noktaya dikkat etmeniz gereklidir:

  • Hamilelik döneminde karnınızın ne kadar büyüyeceğini veya ne kadar kilo alacağınızı asla kestiremezsiniz. Bu yüzden iliklenmeyen düğmeler ve patlayan bir fermuar yerine beli lastikli, gebelik döneminde de şıklığından vazgeçmeyen hanımlar için üretilmiş hamile pantolonları, tulumlar veya etekler günden güne büyüyen karnınızı göz önünde bulundurursak; akıllıca bir seçim olacaktır.
  • Gebelik döneminde kan dolaşımının fazla olması ve metabolizmanın olduğundan daha hızlı çalışması anne adayının bunalmasına ve terlemesine sebep olacağından serin tutan giysileri tercih etmek gerekir. Bu giysilerin naylon ve sentetik yerine pamuklu kumaşlardan yapılmış olmasına dikkat edilmelidir.
  • Karın bölgesi kadar büyüyen ve süt dolan göğüslerin de rahatlığı önemlidir. Göğüs kısmı dar olmayan hatta doğumdan sonra bebeğinizi rahatlıkla emzirebileceğiniz bol gömlekler, tişörtler veya tunikler işinizi görecektir.
  • Tek parçalı boğazlı kazak veya yün elbiseler yerine çıkarıp giyebileceğiniz penye veya triko hırkaları, ceketleri tercih etmelisiniz. Zira bulunduğunuz alanın ısısı nedeniyle değişiklik yapmanız gerekebilir.
  • Hamilelik kıyafetlerini çekici bulmayan anne adayları ise özel tasarımlı hamile ürünleri satan internet sitelerinden kendilerine göre uygun kıyafetler bulabilirler.
  • Hamile kıyafeti derken sadece dış giyim değil iç giyim de büyük önem taşır. Göğüsleri rahatça taşıyabilecek üstler, karın bölgesini içine alabilen altlar kullanmak gerekmektedir. Ancak bunların da sentetik olmayan hatta penyeden yapılmış kumaşlar olmasına dikkat edilmelidir.