Bebek isteyen her çift istedikleri anda bebek sahibi olamayabilirler. Bu durum bazı etkenlere dayalıdır. Bu durumlardan biri de kadın veya erkeğin kısır olmasından kaynaklanmaktadır.

Bunun yanı sıra hamile kalma şansınızı etkileyen etmenler bulunmaktadır. Bu konuda çiftler bilinçlendirilmeli ve hamile kalma yönünde uygulanması gereken tedavi yollarına başvurulmalıdır.

Hamile kalma şansını azaltan etmenler genel olarak sıralamak gerekirse:

Günlük hayatımızda tüketmiş olduğumuz besinler yeteri kadar organik ve sağlıklı olmadığı için hamile kalmak da bundan dolayı daha zor hale gelmiştir. Bu duruma bağlı olarak olabildiğince dışarıdan beslenmemeye özen göstermeli ve mümkün olduğunca sağlıklı gıdalar tüketilmeye çalışılmalıdır.

Hamileliğe engel olan faktörlerden biri çok kilolu olmaktan kaynaklanmaktadır. Obezite, aşırı kilo gebe kalmaya engel olduğu için çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin dengeli bir şekilde zayıflamaları gerekmektedir.

Çok kilolu olmak kadar çok zayıf olmakta gebelikteki engellerden biridir. İdeal kilonun altında olan kişiler dengeli ve sağlıklı beslenerek ideal kiloya ulaştıkları taktirde gebe kalma şanslarını artırabilirler.

Birçok hormonal dengesizlik gebe kalmaya engel olmaktadır. Bunlardan biri de gebelik hormonlarıdır. Bunun için öncelikle hormonal dengesizlik konusunda tedavi olunması gereklidir.

Kötü alışkanlıklar, sağlıksız beslenme, aşırı sigara ve alkol tüketimi gebeliğe engel en önemli faktörlerdendir. Erkeklerin sigara tüketimi spermi etkilemekte ve kısır kalmasına sebep olmaktadır.

Kadınların ise yumurtalıklarına etki ederek hamile kalma şansını düşürmektedir.
Hamile kalmaya engel olan faktörlerden biri de yaş faktörüdür. 35 yaşından sonra hamile kalma oranı çok düşüktür.