Yaşı yeterli olan ve vücut fonksiyonları, yumurta rezervleri yeterli olan tüm kadınlar hamile kalabilir. Fakat bazen her şey yolunda olduğu halde anne adayları hamile kalamazlar. Bunun sebebini hem anne hem de baba adayları merak ederler ve çözüm ararlar.

Hamile kalmayı beklemek ve bunun olmaması son derecede stresli bir süreçtir. Hem kadın hem de erkek bu süreçte sabırlı olmalı, birbirlerine karşı anlayışlı olmalıdırlar.

Öncelikle yapılması gereken bir hekime gitmek ve yardım almak. Doktorunuz hormon testi yaptıracak ve yumurtalıklarınızın sağlıklı çalışıp çalışmadığına bakacaktır.

Eğer hiçbir sorun yok ise bir süre daha bunun için çabalamanız gerekecektir. Fakat eğer sorun fizyolojik ise bu tedavilerin gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Östrojen hormonunun az ya da fazla salgılanması durumunda kişiler hamile kalamayabiliyor. Öncelikle birkaç aylık bir tedavi yapılması gerekebilir. Ardından hamile kalmanız için bir engel kalmayacaktır.

Eğer regli olamıyor iseniz ve çikolata kistiniz var ise doktorunuz tarafından bu kistin eritilip, yok edilmesi gerekiyor. Bu da yalnızca ilaç tedavisi ve düzenli beslenme ile gerçekleşebilir.

Doktorunuzun önerdiği doğal bitki çayları da bu süreci hızlandırabilir.

Bazen sorun kadında değil, erkekte olabilir. Bu sebeple kadının genel kontrol yaptırdığı gibi erkeğinde yaptırması gerekebilir. Erkeğin sperm sayısının az olması da kadının hamile kalmasını engelliyor olabilir. Eğer tedavisi mümkün olmayan bir sorununuz var ise, ya da tüm denemelere rağmen hamile kalamıyorsanız tüp bebek gibi tedaviler deneyebilirsiniz.