Hamilelik bazen çok kolay gerçekleşse de bazen de oldukça zor bir süreç gerektirebilir. Eşlerin herhangi birisinde bulunan sağlık sorunları yüzünden bu gebe kalma süreçleri değişebilir.

Hamile kalmada erkeğe bağlı sorunlar spermiogram testi ile belli olur. Bu testle spermlerin sayıları, hızı ve şekilleri değerlendirilir.

Spermi alkol-sigara-uyuşturucu kullanımı, radyasyon, kemoterapi-radyoterapi ve uzun süreli ısıya maruz kalma ve kullanılan çeşitli ilaçlar etkiler.

Bazı erkeklerde hiç sperm bulunmaz. Bu çeşitli operasyonlar gerektirebilir. Kadınlara bağlı sorunlar arasında yumurtlama problemleri, kanal ve tüp tıkanmaları ve rahim ağzı tıkanıkları, miyomlar görülebilir.

Yumurtlama problemleri arasında adet görememe ve ya sık adet görme gibi adet düzensizlikleri sayılabilir.

Kadınlarda gerçekleşen vajinismus rahatsızlığı ise cinsel birleşmenin acılı olması ya da hiç olmaması durumudur.

Vajinismusda yaşanan kasılmalar istem dışı olduğu için kadın bu konudan yana çok mağdurdur. Bu sorunların çözülememesi halinde de gebelik kalma şansı çok düşük olacaktır. Hamilelik isteyen eşler kesinlikle stres yapmamalıdırlar.

Stres yapıldığı zaman vücutta yumurta gelişimini etkileyen hormonlar FSH ve LH stresten önemli ölçüde etkilenir. Bütün bu sıkıntılara evde tek başınıza çözüm bulamazsınız.

O yüzden bu süreci kadından kaynaklı sorunlar var ise jinekologlardan eğer erkekten kaynaklı sorunlar var ise bir üroloji uzmanından yardım alarak çözüme kavuşturabilirsiniz. Stres yapmadan ve doktor kontrollerinde gerekli zamanlarda düzenli ilişkilerle hamilelik sürecini kolaylaştırabilirsiniz.