Evli çiftlerin bir süre sonra bebek sahibi olma istekleri meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda bir seneyi geçen bebek denemeleri sonuç vermiyor ise bir sorun var demektir.

İlk bir sene içerisinde gebe kalınamaması normal olarak görülür. Fakat sonraki dönemlerde bir sorun olduğuna işaret edebilir.

Bebek sahibi olamamanın en çok rastlanılan sebeplerinden birisi adet kanamasının düzensiz olması ya da  hiç gelmemesidir.

Kanamanın olmaması durumunda kist ortaya çıkar. Kistler ileriki dönemlerde gebe kalmanıza engel olur. Tedavi edilmediği takdirde kısırlığa dahi yol açabilir.

Adet kanaması çok basit bir durum gibi görünse de, olmaması halinde fizyoloji ve ruh durumunda ciddi komplikasyonlara sebebiyet verebilir.

Gebe kalamama durumları her zaman kadından kaynaklanmaz. Bazen erkeğin spermleri sebebi ile de bu durum gerçekleşmez. Yapılması en doğru hareket, en yakın kadın doğum uzmanı ve jinekologa randevu alarak gidilmesidir.

Yapılan testler sonucunda sorunun ne olduğu tespit edilir ve size özel tedavi yöntemleri önerilir. Bu tedavi yöntemleri çoğu zaman iğne ile yumurta çatlatma ve kadın doğum haplarıdır.

İlaç ve iğne tedavisinin bitiminde gebe kalma beklenir. Tüm yöntemler denendikten sonra hala gebe kalma durumu gerçekleşmiyor ise doktorunuz tüp bebek yöntemini önerebilir.

Gelişen tıp ile birlikte artık kısırlık bir sorun olmaktan çıktı diyebiliriz. İstikrarlı tedaviler sonrasında anne adayı olabilirsiniz.