Evli çiftlerde isteyerek ya da istenmeden meydana gelen hamilelik durumlarının en büyük etken sebebi; yumurtaların en yoğun olduğu döneme denk gelmesidir.

Kadınlarda her ay regli olmak vücut düzenleyici bir olaydır. Östrojen hormonunu dengeler ve kişinin vücudunun sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.

Yumurtalıklar en güzel şekilde, regli dönemlerinde çalışır. Ayrıca regli dönemlerinin öncesinde ve sonrasında da yumurta rezervleri maksimum seviyelerde olur. Yani bu dönemde hamile kalmak isteyen kadınların cinsel münasebette bulunması, hamilelik ihtimalini daha çok arttıracaktır. Bu kaliteli yumurtanın olduğu dönemler her kadında değişiklik göstermektedir.

Çünkü her kadının adet dönemleri farklıdır ve her kadının kendisine göre bu dönemi hesaplaması gerekir. İster internetten isterseniz de akıllı telefonunuza indirdiğiniz uygulamalardan bu dönemi hesaplayabilirsiniz.

İnternette ve uygulama programlarında bu amaç için yapılmış birden çok sayfa bulunmaktadır. Son adet tarihinizi girmeniz bu hesaplama için yeterli olacaktır. Fakat internetten hesaplamaya güvenmeyip, daha kesin bir sonuç öğrenmek istiyor iseniz kendinizin de hesaplaması mümkün.

Son adet tarihinizin ilk gününe 14 ekleyerek yumurtlama dönemlerinizi öğrenebilirsiniz.

Kadınların en doğurgan olduğu dönemlere ovülasyon dönemleri de denilmektedir. Birçok kadın bu durumdan habersiz olduğu için hamile kalma girişimleri kimi zaman başarısızlık ile sonuçlanabiliyor.

Bu dönemlerde birliktelik yaşıyorsanız ve hala gebe kalma gibi bir durum söz konusu değilse muhakkak bir doktora görünmeniz gerekmektedir.