Hamile kadınlar ağlar. Bu kuraldır. Hamilelik sırasında hormonal düzenin bozulması ve duygusallığın artması akan gözyaşlarının nedenidir. Televizyon reklamları, ufak jestler, küçük sorunlar, karşılaşılan bir görüntü, kısacası her şey hamile kadınları hıçkırıklara boğabilir.

En yaygın örnekler ise şunlardır:

Toplu taşımada sunulan koltuk

İlk defa toplu taşımada hamile olduğunuz için size koltuk sunulduğunda büyük olasılıkla göz yaşlarınıza hakim olmak için bir mücadele içerisinde gireceksiniz. Hamileliğinizin dış gözler tarafından da artık fark edildiğini düşünecek, insanların size karşı nazik ve sevecen davranmalarını duygusal bir ruh haliyle karşılayacaksınız.

Çatlaklar

Hamilelikte vücudunuzda oluşabilecek çatlaklar moralinizi bozabilir ve görünümünüzden dolayı göz yaşı dökebilirsiniz. Bu dönemde hormanal dengenin bozulması vucudunuzda tepkimelere neden olabileceğini unutmayın. Öncelikle sakin olun ve Hamilelikte Cildinizi Korumanın Yolları yazımızı okuyun.

Bebek Kıyafetleri

Sevimli bir zürafa deseni ile süslenmiş ufacık bir bebek kıyafeti, ya da mini minnacık bir patik gözyaşlarına boğulmanıza neden olabilir. Bebeğinizi o minicik kıyafetler içerisinde hayal etmek,  sizi oldukça duygusallaştırabilir. 

Uykusuzluk

Hamilelik döneminde uykusuzluk sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bölünen gece uykuları moralinizi biraz bozabilir ve bunun sonucunda göz yaşı dökebilirsiniz. Bu dönemde uykusuzluk sorunun üstesinden gelmek için Gebelikte İyi Uyku Uyumanın İpuçları yazımızı okuyabilir ve göz yaşlarınızı dindirebilirsiniz.

Annelik Duygusu

Hamilelik döneminde sizi anne gibi hissettiren her şey göz yaşlarına neden olabilir. Bebeğinizin odasını hazırlama, kıyafetlerini dolaba yerleştirme, karnınızı ellerinizle sıvazlama, bebeğinizin tekmelerini hissetme gibi size annelik duygusu yaşatacak durumlar duygusallığınızı arttıracaktır.

Uygun Bir Kıyafet Bulamamak

12-13. haftalara kadar vucudunuz normal kıyafetlerinizin içerisine rahatlıkla sığar. Ancak bu dönemden sonra vucudunuz büyümeye başladıkça sevdiğiniz kıyafetlerin içerisine sığamayacak ve belki de istediğiniz gibi yeni kıyafetler bulamayacaksınız. İşte size bağırarak ağlamak için kocaman bir neden! Gözyaşlarınızı silin ve  http://www.e-gebe.com/tr/ göz atın:)

Yiyecek bir şey bulamamak

Başka bir sinir bozucu senaryo ise hamilelik sırasında bir şeyler yemek istemenize rağmen mide bulantısı gibi nedenlerle iştahınızın kaçmasıdır. Mükemmel gözüken o yiyeceklerden yayılan koku karnınızı doyuramamanıza ve hazırda bekleyen gözyaşlarınızı akıtmanıza neden olabilecektir.