Hamilelik döneminde, hamilelik öncesinde giyilen kıyafetlere kısa süre de olsa veda etmek gerekebilmektedir. Özellikle de iç çamaşırı, hamilelik döneminde çok daha fazla ihtiyaç duyulan, fonksiyonel olması da beklenen hamile giyim ürünlerinden birisidir.

Hamileliğin başladığı andan itibaren en büyük değişikliklerden birini yaşayan göğüsler, hızlı şekilde büyümekte ve süt bezlerinin çalışmasıyla da ağırlaşmaktadır. Özellikle de hamileliğin ilk 3 ayında göğüsler çok hızlı şekilde büyüyeceği için, bu dönemde göğüs genişliği ve büyüklüğüne uygun, baleni geniş, sırtı ağrıtmaması adına da geniş askılı sütyenlerin seçilmesi önemlidir. Göğüsler çok büyüdüğünde, anne adayları geceleri de rahat uyuyabilsin diye destek sağlaması açısından sütyen kullanımı önerilmektedir.

Hamileliğin ardından yaşanan meme deformasyonu, hızlı şekilde büyüyen göğüslerdeki meme dokusuna zamanında ve uygun şekilde destek verilmemesinden kaynaklanmaktadır. Meme dokusunun deformasyonu ile birlikte de göğüslerde sarkmalar, çatlamalar, görsel açıdan uygun olmayan görüntüler ortaya çıkmakta ve bir kere deformasyona uğramış meme dokusundan bir daha geri dönüş sağlanamamaktadır.

Emzirmek meme deformasyonu sağlar gibi bir düşünce olsa da, emzirmenin meme deformasyonu sağlamadığı bilinmelidir. Meme deformasyonu kesinlikle ihtiyatlı davranmamaktan ve yeterince özen göstermemekten meydana gelmektedir.

Satın alınacak iç çamaşırların pamuklu dokuda olması çok önemlidir. Bol kesiM, kan dolaşımını engellemeyecek şekilde lastikleri sıkmayan iç çamaşır seçimi sağlık açısından önem arz eder. Hamilelerin bu özeni göstermesi ve bu özel sütyenleri kullanmaları onlara hayat boyu rahatlık sunacağı unutulmamalıdır.